0
(0)
Süt
Süt

Süt

Süt dişi memelilerin yavrularını beslemek amacıyla kendi bedenlerinde ürettikleri besin kaynağıdır. Dünyanın her tarafında binlerce yıldır tüketilmektedir. Süt için en önemli kaynaklar inek, koyun ve keçidir.

Süt içerdiği besinler açısından oldukça etkileyici bir özelliğe sahiptir. Enerji vermesinin yanında, protein, kalsiyum, A, D, B12 ve B2 vitaminleri, potasyum, fosfor, magnezyum, çinko, bakır, antioksidanlar ve selenyum içermektedir.

Mükemmel bir protein kaynağıdır. Konjuge linoleik asit ve omega-3 gibi çok farklı çeşit yağ asidi içerir.

Sütte ki besin içeriği sütün alındığı hayvanın beslenme şekline göre değişim gösterebilir.

Diyabet ve kalp hastalığı riskinin azaltılması gibi birçok olumlu etkisi söz konusudur.

Birçok temel amino asit türünün tamamını kapsayan zengin içerikli kaliteli bir protein kaynağıdır. Yaş aralığına bağlı olarak kas kayıplarını azaltmaya yardımcı niteliktedir. Yapılacak egzersizler sonrasında kas onarımı için destek niteliğinde olabilir.

Kemik sağlığı açısından oldukça önemli olan fosfor magnezyum, D vitamini açısından çok değerli bir besin kaynağıdır. Osteoporoz riskini azalttığı gibi, kemik kırılmalarına karşın da kemiği güçlendirecektir.

Kilo almayı önlemek amacıyla diyet listelerinize eklemeniz oldukça önemlidir.

D vitamini ile hücre büyümesinin düzenlenmesi açısından ve kanserin korunmasında etkili rol oynayabilir. Kolorektal kanserden ölme riskinin azaltılması içinde süt benzer bir koruma sağlayabilir. Bu etkiyi D vitamini sayesinde yapabilir.

Ruh hali, iştah durumu ve uyku ile ilişkili bir hormon olan serotonin üretimini destekler ve bu durumlara katkı sağlar. D vitaminin depresyon açısından iyi yönde etkilerini olabileceği bilinmektedir.

İnek sütü kendi yavrularının hızla büyümesini sağlayacak karaktere sahip olduğundan insanlarda da hızla etki edebilecek niteliğe sahiptir. Kas kütlelerinin enerjisi açısından da oldukça önemlidir.

Osteoartritler için her gün tüketilmesi ilerlemeyi durdurmak açısından etkili olduğu düşünülmektedir.

Dr. Soytürk, Ankara, 2019

Modern ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Kategoriler: Dr. Soytürk

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Open chat
1
Merhaba.
Nasıl yardımcı olabiliriz?