Kızlık Zarı

Kızlık Zarı
Kızlık Zarı

Kızlık Zarı

Vajina açıklığını çevreleyerek örten ince bir yapıya sahip oluşama Kızlık Zarı denir. Bu zar kişilere göre değişik şekillerdedir, yani standart bir görünümde değildir.

En sık rastlanan şekli yarım ay durumundaki görünümdür. Bu şekil menstrual(regl) dönemde gelen kanın dışarı çıkmasına olana sağlar.

Ayrıca üzerinde açıklık bulunmayan ve imperforate adı verilen zar da olabilir. Bu kapalı zar bazen ancak doğum sırasında fark edilebilir. Bu tip zar vajina açıklığını tamamen kaplar. Bu durumda mentrual dönemde akması gereken kan akamaz ve vajinada kitlelere ya da karında, sırtta ağrıya sebebiyet verebilir. Hatta bağırsak ve idrar yapma problemleri bile oluşturabilir. Bu tip kızlık zarının verdiği rahatsızlığı tedavi etmek amacıyla fazla olan kısmı çıkarmak için müdahale yapılır. Bu sayede drenaj için gerekli açıklık oluşturularak yarattığı ağrılar ve diğer problemlerden kurtulma sağlanacaktır.

Bir diğer tip zar ise mikro açıklığa sahip olan zar şeklidir. Menstrual dönemdeki kanamanın dışarı çıkabilmesi bu tipte sağlanabilir. Açıklık çok küçük olduğu için genelde tampon yerleştirilemez. Yerleştirdiği durumlarda da kan nedeniyle tamponu geri çıkarmada güçlük yaşayabilir. Yine küçük bir operasyonla açıklık arttırılabilir.

Septat, bir diğer adıyla perdeli kızlık zarında ise kızlık zarında açıklık bir değil iki tanedir. Bu durumdaki kişiler tampon uygulamada sıkıntı yaşarlar. Septat zar tedavisi de fazla dokuyu alarak normal bir açıklık oluşturmak şeklinde olmalıdır.

Kızlık Zarı için uygulanacak operasyon nedenlerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Kişinin anatomik özellikleri nedeniyle var olan zar bozukluklarında,
  • Spor yaralanmaları neticesinde gelişen durumlarda,
  • Cinsel bir şiddete uğrama neticesinde,
  • Tampon uygulamaları sırasında yanlış müdahale kaynaklı durumlarda,
  • İstenmeyen cinsel deneyimler neticesinde

Kızlık Zarı dikim yöntemleri olarak;

Geçici Kızlık Zarı uygulamasında var olan zar parçaları kullanılarak bir dikim sağlanır. Birleştirme yöntemi kullanılır. Genellikle evlilik öncesinde tercih edilen bir dikim yöntemidir. Geçici dikim zarın bir hafta süreye kadar dayanım gösterebilir. Sonrasında yırtılma ihtimali oldukça yükse olacaktır. Geçici Zar dikimi sırasında az miktarda kanama beklenebilir. Bir miktar ağrı yaşanabilir.

Diğer bir yöntem ise kalıcı olarak uygulanabilecek kızlık zarı dikimidir. Bu yöntem Flep yöntemi olarak da anlatılmaktadır. Bu yöntemde vajina içinde var olan dokudan faydalanılarak dikim gerçekleştirilir. Bu yöntem sonrası cinsel ilişki yaşamak için bir aya yakın bir süre beklemek gerekecektir.

Kızlık zarı dikim ücretleri uygulanacak yönteme göre değişiklik gösterecektir.

Modern ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp

Dr. Soytürk, Ankara, 2019

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26