Gebelik ve Doğum

Gebelik ve Doğum
Gebelik ve Doğum

Gebelik ve Doğum

Gebelik yani hamilelik ilk bebeğiniz olup olmamasından bağımsız olarak dünya üzerindeki kadınlara bahşedilmiş özel bir hadisedir. Bu çok özel durum kadına olumlu anlamada tarifsiz duygular yaşatmaktadır. Bu tarifsiz duygulara eşlik eden ağrılar da olmazsa ne güzel olurdu dediğinizi duyar gibiyiz. Süreç size aşırı sevinçler, ağlama krizleri, korku, endişe, heyecan, kararsızlık gibi artı ve eksi yönde duygular yaşatabilir.

Gebelik sürecinde vücudunuz da fiziksel anlamada duygularınız gibi doğal olarak sürekli bir değişim halinde olacaktır. İşte yaşanacak tüm bu sürece hazırlıklı olmak adına sizlere bilgiler vermek istiyoruz.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı olarak uzun zamandır sayısız doğum gerçekleştirmiş, süreç içinde yaşanan ve yaşanabilecek olumsuzlukları ailelere anlatmış ve ailelerle bu süreçleri paylaşmıştır.

İşte karnınızda büyüyen bu yeni can hakkında bilmek isteyecekleriniz;

Aslında Gebelik süreci gebe kalmadan değerlendirilmesi ve planlanması gereken bir durumdur. Gebe kalmadan önce aile gebelik sürecine psikolojik açıdan, sağlıklı bir beden açısından, beslenme ve kötü alışkanlıklardan uzak durma yönünden ve maddi ve manevi hazırlıklı olmalıdır.

Anne adayı sigara, alkol ve benzeri ürünleri tüketmemelidir. Beslenme açısından dengeli bir diyete uymalıdır. Süreç içinde de alacağı kilolar düşünüldüğünde kilo olarak dengeli bir yapıya sahip olmalıdır. Kullandığı makyaj ve güzellik ürünlerinin sağlına zarar verecek içeriklere sahip olmaması oldukça önemlidir. Yine kendini radyasyon ortamlarından korumalıdır. Anne ve baba adayı arasındaki kan uyuşmazlığı problemi de göz önünde bulundurulmalı, akraba evliliği gibi durumlarda doğacak bebeklerin ve ailelerin yaşayacağı sıkıntılar önemli derecede değerlendirilmelidir.

Gebelik sürecinde, öncesi ve sonrasında da bol su içilmelidir.

Gebelik süreci bir idrar testi ve kan testi neticesin de belirlenebilir. Gebe kaldığınız tespit edildikten sonra bebeğin ve anne adayının sağlığı için uzman bir kadın doğum doktoruna düzenli periyotlarla muayene olmanız tavsiye edilir. Bu süreç içinde ultrason aracılığı ile bebeğiniz gelişimi takip edilirken çeşitli kan testleri ile de anne adayının sağlığı gözlenir.

Doğum

Doğum yani gebelik sürecini tamamlayacağınız dönemde yönteme de karar verilmesi gerekecektir. Bu kapsamda sezaryen yöntemi yani karnınızdan ameliyathane ortamında bir açıklık oluşturularak bebeğin dışarı alınması ya da normal yoldan doğumun yine steril ve uygun ortamda uzman doktor aracılığı ile yapılması söz konusudur.

Doğum sırasında epidural yani ağrınızı hafifletecek bir uygulama da söz konusudur.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

0312 210 16 26

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26