Aşılama

Aşılama
Aşılama

Aşılama

Aşılama kadında yumurtlama olayı sağlandıktan sonra erkekten alınan spermlerin özel yöntemlerle ayrılarak yine uygun aparatlar ile bu hareketleri spermlerin kadın rahmine konulması ile kadının hamile kalabilmesini sağlamayı amaçlayan yöntemdir. Bu yöntem ilk önce denek olarak hayvanlarda test edilerek insanlara uyarlanmıştır.

Aşılama yöntemi, herhangi bir yöntem ile korunmadan normal cinsel ilişki ile hamile kalamayan kadınlara uygulanır. Bu şekilde hamile kalamayan kadında;

1 yıl kadar bir süre denemeye rağmen gebe kalamama

Gebe kalamamanın beraberinde adet düzensizlikleri yaşama

35 yaş gibi bir yaşın üzerinde gebe kalmaya çalışılıp kalamama gibi durumlar söz konusu ise yine denenebilir.

Erkek sperm üretebiliyor ancak ereksiyon problemi nedeniyle gebe kalmayı sağlayacak cinsel birliktelik tamamlanamıyorsa çift için aşılama yöntemi denenebilir.

Servikal anlamda infertilite problemi yaşayan kadınlarda, serviks yapısı spermin rahim içinde ilerlemesine yardımcı olan sıvıyı üretemez veya bu sıvı ya da mukus spermin canlı kalmasını engelleyen içerikte olabilir. Aşılama, bu şekilde problem yaşayan kişiler için bir çözüm sunabilir.

Endometriozis hastalığı rahim zarındaki hücrelerin, örnek olarak yumurtalıklarda veya fallop tüplerinde, rahim dışında büyümeye neden olabilir. Yöntem, hafif ve orta düzeydeki endometriozis problemi yaşayan kişilerde başarılı olabilir. Bu durum Endometriozis yaşayan herkes için gerekli değildir ve bu endometriozisli birçok kadın doğal olarak gebe kalabilir.

Bebek olmasını sağlayan yapıda alerjik problemler dolayısıyla gebe kalınamadığı durumlarda bu yöntem kullanılabilir.

Erkeklerde sperm sayısının veya hareketli spermlerin yetersizliği nedeniyle yaşanılan sıkıntıda aşılama ile gebe kalma sağlanabilir.

Bazı çiftler için kısırlık nedeni tam belirlenememiş olsa da bu yöntem ile gebe kalınması sağlanabilir.

Tedavi için erkekten alınan spermler ileride ihtiyaç duyulması olasılığı ile dondurularak muhafaza edilebilir ve zamanı geldiğinde uygun yöntemlerle tekrar kullanıma hazırlanabilir.

Aşılama prosedüründe alınan sperm yıkama adı verilen gebe kalmayı önleyecek unsurlardan ayıklanır. En iyi sonucu alabilmek için yumurtlamadan hemen sonraki dönem beklenir. Bu dönem doğurganlık anlamında en verimli dönem olarak bu yöntem için için tercih sebebidir.

Dr. Soytürk, Ankara, 2019

Modern ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26