Dr. Soytürk

Migren

Migren
Migren

Düzenli aralıklarla başımızın tek tarafında meydana gelen ağrı Migren için en belirgin semptomdur. Kadın nüfusta görülme oranı erkeklere oranla daha fazla olmakla birlikte kadınların beşte birinde, erkeklerinse 10 da birinde rastlanmaktadır. Bu durum ailenin diğer birimlerinde de görülebilmektedir. Bu bilgi ışığında bazı tipleri genetik olabilirken bazıların genetik olup olmadığı konusunda kesin bilgiye ulaşılamamıştır.

Yaşanan bu rahatsızlığın bazı türleri vardır. Bunlar; Auralı ve Aurasız diye iki genel sınıfa ayırılabilir.

Auralı tipi en çok rastladığımız türüdür. Şikâyet eden 10 kişiden 8’i bu tip ağrıyı yaşamaktadır.  Bu tip baş ağrısından saatlerce önce başlayabilen bazı belirtiler içerir, ağrı zonklama şeklindedir ve kusma bulantı ve ışık hassasiyeti gibi durumlarda eşlik edebilir.

Aurasız tip ise daha az görülmektedir. Motor semptomlarda, görmede, duyularımızda sıkıntıya neden olabilirken, konuşma bozuklukları da yaratabilir. Mianopsiyi çevreleyen parlak görünümlü ışık ve zig zag yapılar yarım saat kadar süre ile görülebilir. Bu süreci ağrılı bir süreç takip eder.

Özetle migren nedeni tam belirlenememiş bir hastalıktır. Stres ve hormonal durumlar tetikleme yapabilir.

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26