Dr. Soytürk

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=LYvIDHULM2k
Ameliyatsız Bel Fıtığı

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Nedir?

Ameliyatsız Tedavi
Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi

Ameliyatsız Bel Fıtığı Tedavisi Nedir

Kişide bel veya bacakta ağrı, uyuşma, kuvvet kaybı gibi belirtiler çıktığında, komplikasyonları veya daha fazla hasarı  önlemek için uzman hekim tarafından değerlendirilmesi şarttır.

Bel fıtığı tanısı, ayrıntılı hasta hikayesi, ayrıntılı fizik muayene ve gerekirse MR gibi görüntüleme yöntemi ve sinir testlerine bakılarak koyulur.

Fıtıklaşmış disk tedavisinde ilk sırada konservatif tedaviler yani ameliyat dışı tedaviler gelir.

Tedaviye acı veren konumlardan ve faaliyetlerden kaçınarak başlayacaksınız ama bu demek değil ki gün boyu yatacaksınız. Aksine omurgayı güçlendirirken aynı zamanda ağrıyı azaltacak bir dizi egzersizlerin yapılması gerekir.

Anti inflamatuar yani yangı alıcı ilaçlar da  fıtıklaşmış diskin çevredeki sinirlerin tahrişini azaltmak için reçete edilir.

Bel fıtığı ağrısı egzersiz ve ilaçla bir kaç hafta içinde hafiflemiyor ise fizik tedavi, manuel terapi, nöral terapi gibi seçenekler vardır. Ayrıca akupunktur, ozon tedavisi, proloterapi, kuru iğne tedavisi, kinezyobant gibi alternatif tedaviler de bel fıtığında oldukça başarılıdır.

Tedaviler çok detaylı bir muayene neticesinde belirlenerek geleneksel tamamlayıcı tıp ve modern tıp bilgileri ile yorum yapılarak hazırlanmaktadır. Tedavi bir kaç seans sürebilmektedir ve her tedavi seansı arasında tedavinin etkinliğini arttırmak amacı ile belirli aralıklar verilmektedir. Bu süre en az oranda 3 gün olduğu gibi en fazla da 1 ay olmalıdır. Tedavi sırasında ilgili ağrıyı yapacak her türlü etmen de gözden geçirilmektedir ve dolaylı yoldan ağrıyı tetikleyecek etkiler de ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır. İnsan anatomisi nedeniyle ağrı yaşanan bölge asıl ağrı kaynağı olmayabilir. Kasların uzunluğu kısalığı günlük davranış şekilleri ağrılarda etkin rol oynamaktadır.

Uzm. Dr. Yasemin SOYTÜRK

Modern ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26