Dr. Soytürk

PRP Nedir?

https://www.youtube.com/watch?v=elIvevtM9ug
PRP Nedir?

PRP nedir?

PRP Nedir
PRP Nedir

PRP nedir, Platelet rich plasma yani trombositten zengin plazma demektir.

Kan esasen sıvı olmasına rağmen aynı zamanda kırmızı hücre, beyaz hücre ve trombosit gibi küçük katı bileşenler de içerir. Trombositler yaralanmaların iyileşmesinde çok önemli etkisi olan, büyüme faktörü adı verilen yüzlerce proteinden zengin bir hücredir.

PRP, kanda bulunandan çok daha fazla trombosit içeren plazmadır. Trombositlerin konsantrasyonu- ve dolayısıyla büyüme faktörlerinin konsantrasyonu- normalden 5 ila 10 kat daha zengin olabilir.

PRP için önce hastadan kan alınmalıdır. Trombositleri diğer kan hücrelerinden ayırmak için santrifüjleme adı verilen bir işlem yapılır ve sonra trombositler toplanır. Ve toplanan trombositen zengin plazma hastanın problemli bölgesine enjekte edilir.

Prp oldukça etkili bir tedavi yöntemi olmasına rağmen tedavi edilen vücut bölgesi, hastanın genel sağlığı, yaralanmanın akut veya kronik olması PRP tedavisinin başarısını etkiler.

Tenisçi dirseği, golfçu dirseği gibi tendinitlerde, kalça, diz, ayak bileği kireçlenmelerinde, tendon ve kas yaralanmalarına bağlı boyun, bel ve omuzun ağrılı durumlarında oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. PRP tedavisi kırışıklık, leke oluşumları, sivilce ve yara izleri, cilt çatlakları ve saç dökülmelerinde de kullanılmaktadır.

PRP uygulamasının yan etkileri var mıdır? 

PRP tedavisi tamamen kişiye özel olduğundan dolayı herhangi bir yan etki beklenmez.  Alerji riski düşüktür. 

Uzm. Dr. Yasemin SOYTÜRK

Modern ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26