Dr. Soytürk

PRP Nedir?

PRP Nedir?

PRP nedir?

PRP Nedir
PRP Nedir

PRP nedir, Platelet rich plasma yani trombositten zengin plazma demektir.

Kan esasen sıvı olmasına rağmen aynı zamanda kırmızı hücre, beyaz hücre ve trombosit gibi küçük katı bileşenler de içerir. Trombositler yaralanmaların iyileşmesinde çok önemli etkisi olan, büyüme faktörü adı verilen yüzlerce proteinden zengin bir hücredir.

PRP, kanda bulunandan çok daha fazla trombosit içeren plazmadır. Trombositlerin konsantrasyonu- ve dolayısıyla büyüme faktörlerinin konsantrasyonu- normalden 5 ila 10 kat daha zengin olabilir.

PRP için önce hastadan kan alınmalıdır. Trombositleri diğer kan hücrelerinden ayırmak için santrifüjleme adı verilen bir işlem yapılır ve sonra trombositler toplanır. Ve toplanan trombositen zengin plazma hastanın problemli bölgesine enjekte edilir.

Prp oldukça etkili bir tedavi yöntemi olmasına rağmen tedavi edilen vücut bölgesi, hastanın genel sağlığı, yaralanmanın akut veya kronik olması PRP tedavisinin başarısını etkiler.

Tenisçi dirseği, golfçu dirseği gibi tendinitlerde, kalça, diz, ayak bileği kireçlenmelerinde, tendon ve kas yaralanmalarına bağlı boyun, bel ve omuzun ağrılı durumlarında oldukça etkili bir tedavi yöntemidir. PRP tedavisi kırışıklık, leke oluşumları, sivilce ve yara izleri, cilt çatlakları ve saç dökülmelerinde de kullanılmaktadır.

PRP uygulamasının yan etkileri var mıdır? 

PRP tedavisi tamamen kişiye özel olduğundan dolayı herhangi bir yan etki beklenmez.  Alerji riski düşüktür. 

Uzm. Dr. Yasemin SOYTÜRK ÖZSEREN

Modern ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating / 5. Vote count:

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
1
Merhaba.
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by