Dr. Soytürk

Gebelik Rehabilitasyonu

Gebelik Rehabilitsayonu, 2019, Ankara, Dr. Soytürk
Gebelik Rehabilitasyonu, 2019, Ankara, Dr. Soytürk

Gebelik Rehabilitasyonu

Gebelik Rehabilitasyonu; gebelik süreci yaşayan her kadın bu süreç içerisinde ve doğum esnasında birçok problemle karşılaşabilir. Bu yazıda bahsi geçen problemleri yaşayacak olsanız da olmasanız da bilinmesi gerekenler hakkında bilgi vermek istiyoruz. Bu bilgiler sayesine hassas geçecek bir gebelik dönemine hazır ve bilinçli bir şekilde girebilir ve yaşayabilirsiniz.

Bazı başlıklar altında gebenin yaşayacağı dönemlerden bahsedelim.

Gebenin Lokomotor Adı verilen sistemine bağlı işlevlerin kontrol edilmesi;

Kemik, eklem, kas ve bağ dokuları gibi vücudun hareketini sağlayan sisteme Lokomotor denir. Bu sistem kapsamında kişinin duruş pozisyonları, kas atrofisi, ödem, skar, skolyoz vb. gibi durumları kontrol edilir.

Palpasyon yani parmakla dokunma durumunda ödem, ısı, deri ve kas tonusu durumu kontrol edilmelidir. Tüm pozisyonlarda eklem ve eklem dokusunun durumu kontrol edilmelidir.

Postürün durum değerlendirilmesinde gebelik sırasındaki özellikle göğüslerde ve karın bölgesindeki kilo artışı nedeniyle ve hormonal etkiler sonucunda oluşabilecek durumların takibi yapılmalıdır.

Kalça Ağrısı:

Gebelik döneminde kalçada ağrı olabileceği gibi başka nedenlerle de kalça ağrısı yaşanabilir. Bu iki doğru ayırt edilmelidir. Kalçada gebeliğe bağlı nadir de olsa osteoporoz nedenli ağrılar yaşanabilir, bu durum gebeliğin üçüncü döneminde meydana gelebilir. Durumun ilgili hekim tarafından erken teşhisi tedavi açısından önemli olacaktır.

Periferik Sinir Kompresyon Sendromları:

Bu başlık altında karpal tünel sendromu adı verilen ve elde karıncalanma, uyuşma ile birlikte ağrılı rahatsızlık yaşanabilir. Dinlenme ve splint adı verilen uygulama ile tedavi sağlanabilir. Doğum süreci gerçekleştikten sonra gebelikle gelişen karpal tünel şikâyeti azaldığı görülmektedir.

Torasik çıkış sendromu:

Gebelik döneminde omuz bölgesi ve kaslarda yaşanacak bazı sorunlar nedeniyle elde karıncalanma ve uyuşmanın yanı sıra ağrı ve el parmaklarında uyuşma ve karıncalanmaya neden olabilecek bir rahatsızlık durumudur.  

Bacak Krampları:

Gebe kadınların %30’a kadar yakın kısmı bacak kramplarından şikâyet etmektedir. Bacak kramplarının oluşma süreci genellikle gebelik sürecinin ikinci aşaması tabir edilen dönemde gerçekleşir. Az olmakla birlikte uyluk kaslarında ve daha yoğun bir şekilde baldır kaslarında kramplar meydana gelir. Kasılma ve kramplar genellikle gece uyku döneminde oluşur. Bir duvara yaslanılarak bacak germe ve ikinci bir kişini yardımıyla yapılabilecek çeşitli egzersizlerle bu durumun atlatılması sağlanabilir.

Bu durum dışında günlük yaşamsal faaliyetlerde yaşanacak sıkıntıların gebelerde giderilmesi için düz ayakkabı seçimi, sert yatak kullanımı ve ağırlık kaldırırken dizleri kıracak şekilde kaldırma pozisyonu almak gerekecektir. Ayrıca uzun süreyle ayakta durulmamalıdır.

Dr. Soytürk, Ankara, 2019

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp, Modern Tıp

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26