Dr. Soytürk

Sırt Ağrısı

https://www.youtube.com/watch?v=4VTkXrpjj5Y
Sırt Ağrısı Uzm. Dr. Yasemin SOYTÜRK

Sırt Ağrısı

Sırt Ağrısı
Sırt Ağrısı

Sırt Ağrısı

Torasik omurga aynı zamanda sırt olarak da adlandırılır – göğüs kafesini sabitlemek ve göğüsteki hayati iç organları korumak için tasarlanmıştır.

Boyun ve bel omursından farklı olarak, torasik omurga nispeten hareketsizdir, çünkü sırt omurlarının her birine kaburgalar bağlıdır ve bu kaburgalar önde sternum dediğimiz kemikte sonlanarak göğüs kafesini oluşturur bu yüzden de boyun ve bel omurgası ile karşılaştırıldığında sırt yaralanma ve ağrıya karşı oldukça dirençlidir.

Ağrı duruş bozukluğuna bağlı olabilir.

Omuz kuşağı, büyük kaslarla kürek kemiğine ve göğüs kafesine bağlanır. Bu büyük kaslardaki gerilme, ayırıca ani bir yaralanma veya yaşlanmaya bağlı dejenerasyon sırt omurlarındaki eklemlerin örneğin faset ekleminin kıkırdak veya eklem kapsülünün yırtılmasına sebep olabilir bunlar da sırt ağrısına neden olur.  

Hastanın hikayesi, ayrıntılı fizik muayene ve bazen görüntüleme yöntemleri sırt ağrısının tanısında önemlidir.  

Çoğu ağrı altında yatan ciddi bir nedene bağlı değildir, ancak nadir vakalarda ilerleyen bir enfeksiyon veya sinir kökünü hatta omuriliği etkilemeye başlamış olan omurga instabilitesinden kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda, sorunun daha da kötüleşmesi önlemek için derhal tıbbi tedaviye başvurmak gerekir. 

Uzm. Dr. Yasemin SOYTÜRK

Modern ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26