Kadınlarda İlk Gece Korkusu

Kadınlarda İlk Gece Korkusu
Kadınlarda İlk Gece Korkusu

Kadınlarda İlk Gece Korkusu

Kadınlarda İlk Gece Korkusu oldukça sık karşılaşılan sıkıntılı bir durumdur. Bu konu ele alındığında çiftlerin kendi aralarında konuşarak çözülebileceği düşünülebilir, ancak her zaman konu bu kadar kolay çözülememektedir. İlk gece korkusu kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de olabilir. Gerçekleşemeyen ilişki her iki tarafta da olumsuz etkiler meydana getirebilir. Kadınlarda ki korku nedeniyle ilişki tamamlanamadığı zamanlardan sonra erkeklerde de ereksiyon problemleri yaşanmaya başlayabilir. İlişkinin tamamlanamaması ve tamamlaya yönelik bilinçsiz hareketler çift için olumsuz etkiler yaratacaktır.

Çiftlerin cinsek yaşamlarında her iki kişinin de haz alması önemli bir noktadır bu husus gözden kaçırılmamalıdır. Cinsel birleşme olayını farklı yönlere çekmeden kendimiz için problem oluşturacak şekle dönüştürmeden tamamlamak gerekir.

İlişki korkusu çiftlerin kendilerini eksik hissetme hissine ve hatta kendilerini suçlama duygusuna dönüşebilir. Hatta bu durum eşlerin mevcudiyetini sorgulama boyutlarına kadar ulaşabilmektedir.

Vajinismus ve Kadınlarda İlk Gece Korkusu

Kadınlarda ilişki korkusu nedeniyle vajinal kaslarda yaşanacak kasma ve bu nedenle ilişkinin gerçekleşmemesine Vajinismus adı verilir.

Bu rahatsızlığı yaşayan kadınların sayısı durumun herkes tarafından rahatlıkla paylaşılamaması sebebiyle bilinmemektedir. Vajinismus tedavisi kısa sürede mümkün olan bir rahatsızlık olduğu için için bu endişeyi bir doktora açık olarak tartışmak önemlidir.

Kadınlar bu vajinal kasılma ve korku dönemini genç yaşlardan itibaren yaşayabilir. Örneğin vajinaya tampon koyma sırasında yaşanabilecek kasılmalar bu rahatsızlığın belirtisi olabilir. Normal cinsel ilişki sırasında da penetrasyon denenmesi ya da penisin vajinaya girmesi sırasında yaşanan kasılmalar için bilinçli bir davranış geliştirmek için uzman bir Kadın doğum doktoruna başvurulmalıdır.

Vajinismusun sadece psikolojik bir durum gibi görülebilir ama bazı fizyolojik durumlar bu rahatsızlığa neden olabilmektedir. Cinsel ilişkide ki acı, kaygı ve korku, geçmişte yaşanan cinsel taciz olayları ve cinsel kişiliğe tam anlamıyla uyum sağlayamamak tetikleyici unsurlardır.

İlk Gece Korkusu olayının aşılması için cinsel ilişkinin biyolojik mekanizmasının tam manasıyla anlaşılması gerekmektedir. Cinsel ilişki sırasında vajinal kasların kontrolünün kadın tarafından bilinçli kontrolü gerekmektedir. Dolayısıyla pelvik kas eğitimi ve psikolojik olarak bu durumu da hazır olması önemlidir.

Dr. Soytürk, Ankara, 2019

Modern ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26