Dr. Soytürk

Baş Dönmesi ve Vertigo

Baş Dönmesi ve Vertigo

Baş dönmesi diğer adıyla Dizzines ve Vertigo kişiyi sosyal hayatında alıkoyan yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Ani başlangıçlı, hızlı sihirli olabileceği gibi yavaş yavaş başlayıp aylar hatta yıllar sürebilir. Buradan da anlaşılacağı üzere Dizzines ve Vertigo’ya sebep olan pek çok farklı etken olabilir. Her sebep olan etken de klinik de farklı şekilde karşımıza çıkar.

Baş Dönmesi ve Vertigo
Baş Dönmesi ve Vertigo

Baş dönmesi ve Vertigo ya sebep olan etkenler

  1. İç kulağa tutan viral enfeksiyonda ani başlangıçlı Vertigo vardır. Gribal enfeksiyonun belirtileri ve bulantı eşlik edebilir.
  2. İyi huylu pozisyonel Vertigo da ani başın dönüş hareketlerinde baş dönmesi hissedilir. Yani sürekli baş dönmesi yoktur. Sebebi boyun arkasında semisirküler kanalda blokaj olmasıdır.
  3. Meniere hastalarında en az 24 saat süren, iç kulakta yoğun basınç hissi, bulantınında eşlik ettiği yaygın tekrarlayıcı Vertigo ataklarıdır.
  4. Vasküler kaynaklı Vertigo yaşlılarda daha çok görürüz. Vertigo ile görme konuşma etkilenebilir. Yüz bölgesinde hissizlik uyuşma olabilir.
  5. Baş bölgesinde herhangi bir travma sonrası Vertigo olabilir.
  6. Perifenol vestibüler hastalıkta belirtiler tekrarlayıcı olabilir veya hafif seyirli kalıcı Vertigo olabilir. Viral enfeksiyon, adet dönemi, stres, yorgunluk, basın hareketleri Vertigo’yu tetikleyebilir.
  7. Merkezi sinir sistemini etkileyen bazı durumlarda Vertigo oluşur. İnme, multiple Skleroz, tümörler, baş boyun bölgelerinin kemik deformiteleri bu Vertigo’nun sebebi olabilir.
  8. Baş dönmesi ve Vertigonun diğer sebepleri arasında hipotansiyon, hipertansiyon, alkol alımı, anemi, böbrek hastalıkları, DM menopoz, anksiyete sayılabilir.

Baş dönmesi ve Vertigonun Akupunktur Tedavisi

Modern Tıp anlayışımıza göre baş dönmesi ve Vertigo pek çok farklı sebeple karşımıza çıkabilir. Bizim de tedavimiz Vertigonun başlangıcı, seyri, belirtinin yoğunluğu sebebi tahmin etmemize, gerekli laboratuvar ve radyolojik testlerde sebebi doğrulamamıza yardım eder. Koyduğumuz tanıya göre de ilaç tedavisi ve önerilerde bulunuruz. Fakat Akupunktur uygulaması yapacaksak çok farklı şeyleri sorgulayıp tedaviyi buna göre planlamalıyız.

Akupunktur’a göre Vertigo ve Baş dönmesinin tanısı

1- Organların ilişkilerine yönelik sorgulama

Böbrek karaciğer—— sheng siklusu

Karaciğer kalp—– sheng siklusu

Böbrek kalp—–Ke siklusu

Mide kalp—–İç yolak

2- 8 prensip semptomlar aşırılık mı eksiklik mi başı etkiliyor

Aşırılık da patojen yang’dır, rüzgâr, balgam, kan veya Çi’nin tıkanıklığı

Eksiklikte başa gelen kan, çi ve jing yetersizdir.

3- Dizzines ve Vertigonun tipi

Stres ile baş dönmesi artıyorsa karaciğer çi ve yang tıkanıklığı vardır

Orta düzeyde pozisyonel Vertigoda çi ve kan eksikliği mevcuttur

Baş dönmesi cinsel ilişki ile veya başın arkaya ileri derecede hareketinde, ya da geç saatlerde kötüleşiyorsa böbrekte eksikli vardır.

Şiddetli Vertigo denge kaybıyla ile birlikteyse fazlalık vardır.

İstirahatle geçen baş dönmesinde eksiklik vardır.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Akupunktur ve Ozon Tedavisi Uygulayıcısı

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26