Dr. Soytürk

Folik Asit

Folik asit, takviye edilmiş gıdalarda ve diğer takviyelerde bulunan B9 vitamininin sentetik bir şeklidir. Genellikle vücut tarafından yeni hücreler ve nükleik asit (bu bir genetik malzeme şeklidir) üretmek için kullanılır. Bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için esastır ve kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi, çocuğun duyma yeteneğinin korunması ve bebeğin organ gelişiminin desteklenmesi gibi özel işlevlerin gerçekleştirilmesine yardımcı olur.


Gebe kalmadan önce ve hamilelik boyunca B9 vitamini olarak bilinen Folik Asit alınması, uzun zamandır tıp uzmanları tarafından önerilmiştir, çünkü spina bifida ve anensefali gibi nöral tüp defekti riskini büyük ölçüde azalttığı gösterilmiştir. Anneler kepekli tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, turunçgiller ve bazı baklagiller yiyerek bu önemli vitaminleri doğal olarak alabilirler.

·        Yaşlanmaya yardımcı olur.

·        Bazı anemi türleri ile savaşır.

·        Kanserle bağlantılı olabilir.

·        Kalp hastalığı ve inme riskini azaltabilir.

·        Depresyona yardımcı olabilir.

·        Peptik ülserler, ağız ülserleri, ishal, zayıf büyüme ve şişmiş bir dil (glossit) düşük folat seviyelerinden kaynaklanabilir. Bazı insanlar sakız enfeksiyonlarını tedavi etmek için folik asiti doğrudan diş etlerine uygular.

·        Sindirim sorunları ve aşırı alkol kullanımının olumsuzluklarını engelleyebilir.

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26