Dr. Soytürk

Türk Kadınının Çıkmazı Vajinismus

Türk Kadınının Çıkmazı Vajinismus

Vajinismus Türkiye gibi kapalı toplumlarda sıklığı %100 üzerinde tahmin edilen bir rahatsızlıktır. Bu kadar yaygın olmasının sebebi kız çocuklarının aşırı koruyucu yetiştirilmesi, cinsellikle ilgili baskılar, yanlış bilgiler inanışlar sayılabilir.

Vajinismus nedir?

Vajinismus cinsel yakınlaşma da herhangi bir problemi olmayan bir çiftin cinsel birleşme anı geldiğinde kadında meydana gelen istemsiz, tekrarlayıcı kasılmalarla ilişkinin mümkün olmamasıdır.

Vajinismus hastasında kasılma sadece cinsel birleşme sırasında olmayıp kendi kendine fitil, tampon uygulamak istediğinde veya jinekolojik muayene yapılırken de tekrarlar.

Çoğu çift bu problemin varlığını ilk ilişki denediklerinde fark ederler ve ilişkide yaşadıkları bu zorluğun adının Vajinismus olduğunu öğrenmeleri aylarını bazen yıllarını alır.

Vajinismus olan kadın çoğu zaman fiziksel veya psikolojik açıdan tamamen normaldir. Sıkıntı bilinçaltı korkularına bağlı olarak sadece ilişki, muayene, tedavi süreci gibi vajene bir şey yerleştirmek istediğinde ortaya çıkar. 

Vajinismus sadece kadını değil erkeği de olumsuz etkiler. Zamanla çift aynı olumsuz tepkiyle karşılaşmamak için cinsel yakınlaşmaktan bile kaçmaya başlar. Bu durum evlilikleri olumsuz etkiler. Pek çok cinsel rahatsızlık da olduğu gibi Vajinismus problemi olan çift sorunu çevresi ile paylaşamaz, içine kapanırlar. Tedaviye başlamaları da kolay olmaz.

Vajinismus tedavisi nasıldır? Türk Kadınının Çıkmazı Vajinismus

Vajinismus tedavisi için başvuran bir hastada öncelik vajina girişinde ağrı, acıya sebep olabilecek fiziksel bir problem var mı önce onu ekarte etmek için jinekolojik muayene yapılması gerekir. Jinekolojik muayene sonrası fiziksel bir problem tespit edilmedi ise vajen girişindeki kasları gevşetme yönelik tedavi sürecine geçilir. Vajinismus tedavisinde amacımız ilişki anında olan istemsiz kasılmaları önlemek ve oluşan ağrı hissinin ortadan kaldırmaya yöneliktir.

İlk aşama hastanın kontrol edemediği kasları nasıl istemli kontrol edebileceğini öğretmek olacaktır.

İkinci aşama ise kasları açmayı öğrenen hastaya vajene dokunma hissini yaşatacak çeşitli boyutlarda dilatörler yardımı ile bunu yaparız.

Bunların hepsi çoğu Vajinismus hastası için sadece birkaç seans içinde öğrenilir ve seanslarda ağrı, acı hissedilmez. Vajinismus dışında başka cinsel problemleri olan, psikolojik problemi olanlarda psikoterapi yardımı almak gerekir. 

Op. Dr. Ümmügülsüm Soytürk

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Akupunktur ve Ozon Tedavisi Uzmanı

Vajinismus Tedavisi

Türk Kadınının Çıkmazı Vajinismus

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26