Dr. Soytürk

Tırnak

Tırnak 2019 Ankara
Tırnak 2019 Ankara

Tırnak

Sağlıklı Tırnak parlak, dengeli renk düzeninde ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmalıdır. Yaşa bağlı olarak tırnaklarda zayıflama ve sırtlar oluşabilir, kırılganlığı artabilir. Yaralanma sonucu tırnakta oluşan lekeler tırnaklarla birlikte uzar ve kesildikçe azalır daha sona kaybolur.

Bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçlar, viral kaynaklı siğiller, enfeksiyonlar lekelere, enfeksiyonlara, tırnak ayrılmalarına neden olabilirler.

Tırnaklarda ki görüntü bazı durumlarda çeşitli hastalıkların belirtisi olarak da düşünülebilir ama tek başına tırnak görünümü hastalıkları işaret etmeyebilir. Tırnaklar; akciğer, kalp, böbrek ve karaciğer hastalıklarının yanı sıra diyabet ve anemi hastalıklarının belirtisi olarak kullanılabilirler. Tırnaklardaki beyaz noktalar ve dikey çıkıntılar zararsızdır.

Ayak ve el tırnakları bulundukları alanın dokusunu koruyacak niteliktedir.

Tırnaklar, saçlarda da bulunan keratin protein katmanının sertleşmesi ile meydana gelirler.

Tırnakların düzenli şekilde kesilmesi, kuru ve temiz tutulması bazı problemlerin engellenmesini sağlayacaktır. Batık tırnakları çıkarırken uzman bir doktor yardımı almak bulaşıcı hastalıkların önlenmesini de sağlayabilir.

Tırnak renginde değişiklikler oluyorsa, çizgiler oluşuyorsa, şeklinde değişiklik oluyorsa, kalınlaşma veya incelme söz konusu ise, deriden ayrılan bir tırnak varsa, herhangi bir darbe alındıysa doktorunuza başvurmalısınız.

Tırnaklarda oluşan normal olmayan çizgiler beslenme yetersizliğini işaret etmektedir. Beslenmeden farklı olarak bu çizgiler; çinko eksikliği, zatürre, şeker hastalığı, periferik damar rahatsızlıkları, kızamık, kabakulak, kızılcık gibi hastalıklarla ilişkilendirilebilir.

Kandaki düşük oksijen dolayısıyla genişleyip yuvarlaklaşan tırnaklar oluşabilir. Bu durum uzun yıllar içinde meydana gelir. Aynı zamanda bu durum damar hastalıkları, bağırsak hastalıkları, karaciğer hastalıkları, akciğer hastalıkları ve AIDS gibi hastalıklarla ilişkilendirilebilir.

Kaşık şeklini almış tırnaklarda ciddi bir problemdir. Kaşık şeklini almış yapı bazen sıvı biriktirebilecek kadar derinleşebilmektedir. Bu yapıdaki tırnaklar bazı durumlarla bağlantılı olabilirler. Bunlar; Kansızlık, demir eksikliği, kalp problemleri, demir emiliminin normalden fazla yapılmasına neden olan hastalık, bağışıklık sistemine bağlı lupus eritematoz, kan dolaşımını sınırlayan Raynaud hastalığı gibi durumlardır.

Tırnaklardaki beyaz noktalar veya lekeler lösonychia adındaki bir durumdur. Genel olarak ufak bir travma neticesinde meydana gelirler ve zararsızlardır. Bazen de beslenme kaynaklı olarak meydana gelebilirler. İlaçlar, sistemik ve\veya metabolik hastalıklarla da ilişkili olabilirler.

Tırnaklarla alakalı önerilerimiz;

Isırmayın,

Kırmayın,

Koparmayın,

Tırnaklarınızı banyodan sonra yani yumuşakken kesin,

Kuru ve temiz tutun.

Tırnakla ilgili problemleriniz için bize danışın.

Uzm. Dr. Züleyha SOYTÜRK AŞIK

Ankara, 2019

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26