Dr. Soytürk

Miyom da ameliyatsız tedavi

Miyomda Ameliyatız Tedavi, Ankara, 2019, Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK
Miyomda Ameliyatız Tedavi, Ankara, 2019, Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Miyom da ameliyatsız tedavi

Her 4 kadından birinde gördüğümüz miyom rahim kas tabakasından kaynaklı iyi huylu tümörleridir. Miyom yerleştiği bölgeye ve boyutuna göre aşırı adet kanamalarına, adet düzensizliklerine, kısırlığa, düşük veya erken doğumlara, komşu organlara bası yaparak idrar ve defekasyonda zorluğa sebep olabilir.

Miyomun neden oluştuğu bilinmemekle birlikte östrojen hormonuna bağlı büyüdüğü ve bu nedenle gebelik gibi durumlar hızla büyümeye sebep olurken menopozda ise yavaş yavaş küçülür.

Miyom iyi huylu kitleler olduğu için ancak klinik şikâyete sebep oluyorsa, bu da adet ile ilgili sorunlar, kısırlık veya basıya bağlı sık idrara çıkma gibi belirtiler yapıyorsa cerrahi olarak alınması gerekir. Fakat bu durumda karşılaştığımız en can sıkıcı durum miyomun tekrarlama ihtimalinin yüksek olmasıdır.

Genelde miyom üreme döneminde sık karşılaştığımız problem olduğundan yapılan cerrahi rahim koruma ameliyatı şeklinde miyomektomi olarak yapılır. Overde östrojen üretimi devam ettiği için rahimde tekrar miyom çıkması ve kalan küçük miyomların tekrar büyümesi en sık gördüğümüz problemdir.

Ameliyatsız miyom tedavi edilebilir mi? 

 Çin tıbbında abdominal kitlelerden miyom, endometriozise bağlı çikolata kisti gibi kitleler karın içi kan stazına bağlı kabul edilir. Akupunkturda tedavi bu kan stazını açmaya yönelik uygulanır. Tabi akupunktur tedavisinde her zaman hastalığa yönelik fitoterapi önerileri de verilmelidir.

Özellikle miyom hastaları ile yapılan çalışmalarda %15-20 hastada miyom tamamen kaybolmuş, %55 hastada miyom boyutları küçülmüş ve %25 hastada miyom çapında bir değişiklik olmamış veya artmış.  Bu sonuçlardan anlaşılacağı üzere %75 hasta tedaviye güzel cevap vermiş ve miyom küçülmüştür.  Benim kendi klinik tecrübelerim de bu yöndedir.

Akupunktur tedavisi öncesi hasta iyi değerlendirilmeli ve tespit edilen bulgulara göre noktalar tercih edilmelidir. Miyom gibi hastalıklarda akupunktura cevap alıp almayacağı 10 seanslık bir kür tedavi sonrası anlaşılır. Seanslar haftada iki veya üç yapılabilir. Genelde 10 seans bir ay içinde tamamlanır. Miyomda küçülme başladıysa bu 3-4 kür şeklinde tamamlanır.

Bizim klinik deneyimimize göre miyomda cevap almama durumu diğer hastalıkların akupunktur tedavisi ile cevap almama durumuna paralel yaklaşık %20 kadardır.

Akupunktur tedavisi

Akupunktur tedavisi enerji tıbbıdır. Hastalıkların akupunktur ile tedavisi vücudun kendi kendini iyileştirme prensibine dayanır.  Herhangi bir yan etkisi yoktur.  En çok adını obezite tedavisi, sigara bırakma, depresyon, uyku bozukluğu, kısırlık tedavisi, ağrı tedavisi gibi alanlarda duyduğumuz akupunktur uygulaması artık pek çok alanda yaygın kullanıma başlamıştır. Ve pek çok hastada tam iyileşmeden daha iyi duruma gelme şeklinde %85 cevap almaktayız.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Ankara, 2019

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26