Dr. Soytürk

Ergenlik

Ergenlik Dr Soytürk
Ergenlik Dr Soytürk

ERGENLİK

Ergenlik çocukluk döneminden çıkıp yetişkinlik dönemine geçerken vücudun gelişmeye ve değişmeye başladığı zamandır. Kızlarda göğüslerde büyümeden konuşulmaya başlanırken, erkeklerde yetişkin erkek gibi görünmekten söz edilir. İnsanlarda en büyük büyüme bebeklik döneminde olurken, ergenlik dönemi de insanda hızlı büyümenin görüldüğü bir zamandır.

Ergenlik bütün insanoğlunun ortak noktasıdır, her nerede yaşıyor olursa olsun bu dönemi herkes yaşar.

Ergenlik kızlarda 8-13 yaş arasında, erkeklerde 9-15 yaş aralığında başlar. Bu yaş aralığı dönemleri, bazı kişilerin bu dönemde neden küçük çocuklar gibi göründüğünü açıklarken, diğer kişilerin ise yetişkinlere daha çok benzediğinin genel açıklamadır.

Vücut ergenlik dönemine girmeye başlarken beyindeki hipofiz bezi bu döneme özgü bazı hormonlar salgılar. Bu hormonlar cinsiyete göre kişini farklı bölgelerinde işlevler yaparlar.

Kızlarda Ergenlik;

Genellikle ilk olarak meme gelişimi görülür.

Kasık bölgesinde ve koltuk altı bölgesine kıllar büyür.

Adet dönemi kıl ve meme büyümesinden bir süre sonra olur.

Erkeklerde Ergenlik;

Genellikle testislerle başlar ve penis büyür.

Kasık bölgesinde ve koltuk altı bölgesine kıllar büyür.

Kaslar gelişir.

Ses kalınlaşır.

Yüzde sakal, bıyık oluşumu başlar.

Testosteron ergenlik döneminde bir çocuğun vücudundaki değişikliklerin çoğuna neden olan hormondur. Erkeklerde bu hormonun etkileri başlar.

Kızlarda hormonlar, doğduğundan beri kızın vücudunda bulunan yumurtaları içeren iki yumurtalığı hedefler. Hormonlar, yumurtalıkların östrojen adı verilen başka bir hormon üretmeye başlamasına neden olur. Bu durum ile adet döneminin başlaması ve gelecekteki hamilelik sürecine hazırlık başlar.

Vücut şekil kazanmaya başlar. Omuzlar büyür, kaslar artar.

Erkeklerde göğüste büyüme görülür ancak bu durum endişeye neden olmamalıdır, çünkü zamanla vücut normal şeklini alacaktır.

Kızlardaki meme büyümesinde bir meme diğerinden daha hızlı büyüyebilir. Bu durumda endişe yaratmamalıdır, bu dönem içinde iki memede normal şeklini alacaktır.

Spor yapan kızlar için bu dönem sutyen takmaya başlayabilirler.

Genellikle kızlarda ergenlik nedeniyle oluşan kiloları problem yapma yatkınlığı vardır. Ancak bu durumu gidermek için yanlış ve sağlıksız diyet yapılmamalıdır.

Bu dönemde başka bir problem ise sivilcelerdir. Sivilcelerin nedeni hormonlardır. Yüzde, belde, göğüste sivilceler oluşabilir. Yağlanan cilt bunlara neden olur. Ilık su ve doğru sabun ile yüzü gün içinde temizlemek sivilce oluşumunu önlemek için önemlidir. Sivilceler yaş ilerledikçe azalacaktır.

Dr. Soytürk, 2019, Ankara

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26