Dr. Soytürk

GERME EGZERSİZLERİ NEDİR?

Germe Egzersizleri
Germe Egzersizleri

GERME EGZERSİZLERİ NEDİR?

Germe Egzersizleri

Eklem hareket açıklığında kısıtlılık geliştiği zaman eklem hareket açıklığını artırmak için germe egzersizlerinin tedaviye eklenmesi gerekir. Bu egzersizler eklem fonksiyonunu bozan kontraktür, yapışıklık veya skar dokusu varsa uygulanır. Germe uzman doktor, terapist veya hasta tarafından elle veya mekanik yolla pasif olarak veya kas kasılması ile aktif olarak uygulanır. Bağ dokusuna bir yüklenme uygulandığı zaman dokunun boyunda bir uzama meydana gelir. Yüklenme kaldırıldığında doku eski boyuna döner. Yüklenme uzun sureli olduğu zaman dokuda plastik bir deformasyon gelişir ve yük ortadan kalksa bile doku eski boyuna dönemez. Kontraktür gelişmiş bir dokuda bu prensipten yararlanılarak germe yardımı ile normal eklem hareket açıklığı sağlanmaya çalışılır. Yüksek şiddette yükler kollajen boyunda hızla uzmana oluşturur, ancak aynı hızla kollajen eski haline döner. Düşük yüklenme ise yavaş fakat kalıcı bir uzama meydana getirir. Kısa süreli yüksek şiddette tekrarlayıcı germenin kas-tendon bileşkesinde daha fazla gerilim oluşturup daha fazla enerji depolanmasına yol açtığı saptanmıştır. Sonuç olarak bu tip germede daha fazla doku hasarı olabilir. Bu nedenle yavaş, uzun süreli germe tercih edilmelidir.

SPOR ÖNCESİ GERME YAPILMALI MIDIR?

Sportif aktivitelerden önce germe uygulanmasının yaralanma riskini azaltmasıyla ilgili çelişkili görüşler vardır. Aslında spor yaralanması esnekliğin az olması veya fazla olması ile, hatta aşırı esneklikle ilişkili olabilir. Normal eklem hareket açıklığında oluşan birçok kas yaralanmasında esnekliğin az olmasının bir etkisi yoktur. Ancak farklı kas gruplarındaki esneklik farklılığının bir sorun yarattığı açıktır. Jimnastik ve yüzme gibi sporlarda esneklik önemliyken, bazı sporlarda da esnetme egzersizlerinin kas performansını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Yapılan sistematik derlemede aktivite öncesi yapılan esneklik egzersizlerinin yaralanmayı önlediği konusunda yeterli kanıta ulaşılamamıştır. Ancak bu egzersizlerin bırakılması yönünde de kanıt elde edilememiştir. Sonuç olarak, yine yapılan sporun özelliğine göre buna karar vermek en doğru yaklaşım olacaktır. Sportif aktivite veya kas kuvvetlendirme programları öncesinde germe uygulamanın geçikmiş kas hassasiyeti üzerine de olumlu etkisinin olmadığı gösterilmiştir.

https://www.youtube.com/watch?v=j-UbHGIJrEo
Germe Egzersizleri

Uzm. Dr. Yasemin SOYTÜRK

Modern ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26