Dr. Soytürk

İnek Eti

İnek Eti
İnek Eti

İnek Eti

İnek Eti yaz mevsimin yaşadığımız şu günlerde yeşillik bulan herkesin bir şekilde mangallarını üstüne düşünen hayvansal besleyici bir gıdadır. Tabi ki her besinde olduğu gibi eti de uygun şekillerde pişirerek içindeki maksimum besin içeriğinden faydalanmak gerekmektedir. Kurban Bayramının da yaklaşıyor olması et hakkında vereceğimiz bilgileri biraz daha ön plana çıkaracaktır. Olağanüstü lezzeti ve yanı sıra çok yönlü içeriği ile sağlık yararları oldukça fazladır.

Etin Faydaları

Dokuların ve kasların yapısal kalitesini arttırır. Protein içeriği ile ihtiyaç duyulan amino asitleri sağlar ve vücudumuza destek olur.

İçerdiği enzim ve hormonlar nedeniyle hastalıklar olmadan vücudu güçlendirmektedir.

Proteince zengin bu etin tüketilmesi diyet listeleri için önemlidir çünkü protein kişini açlık hissini azaltacak niteliktedir. Dolayısıyla bilinçli ve uygun oranlarda tüketimi ile sağlıklı bir beslenme ortamı sağlanabilir.

Kırmızı ette bulunan demirin diğer besinlere oranla vücut tarafından daha kolay emildiği bilinmektedir. Demirin vücudumuzda hücrelerin vücuda oksijen dağılımını yapması için oldukça önemlidir.

Demirin bir diğer özelliği ise kansızlık yani aneminin önlenmesi için olumlu etkileridir. Bağışıklığın arttırılması için de çok önemlidir.

Halsizlik, yorgunluk, peptik ülser gibi problemlere yakalanmamak için et tüketmek ve içeriğindeki demire erişmek gerekecektir.

Hücresel metabolizma sağlığı için önemli olan çinko içeriği de ette bulunmaktadır. Çinko aynı zamanda DNA sentezi için gereklidir. Bağışıklık açısından çinko içeriği etkili olduğu gibi hücre bölünmesi için de rolü söz konusudur. Bebeklik dönemi ve çocuk gelişimi içinde çinko gereklidir.

B vitamini gibi vitamin içerikleri sayesinde de bağışıklık desteklenir.

Sindirim güçlendirir.

Cilt sağlığını korur.

Göz sağlığını koruyacak besin içeriği de mevcuttur.

Et tüketiminin riskleri

Et tüketiminin çeşitli riskleri de söz konusu olabilir. Bu riskler örneğin mangalda direk kömür ya da odun ateşine maruz kalarak kansorejen etkili maddelerin vücuda alınması ile olabileceği gibi gereğinden fazla tüketimi ile de meydana gelebilir. Çeşitli araştırmaların ışığın kardiyovasküler yani damarlarla ilişkili problemlere neden olabilir.

Yazımızın en başında da dile getirdiğimiz gibi kararında da ve uygun koşullarda tüketilen her besinin faydalı yönlerini vücudumuza katabiliriz.

Dr. Soytürk, Ankara, 2019

Modern ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp

0 312 210 16 26

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26