Dr. Soytürk

Bel Ağrısı Nedir?

Bel Ağrısı Nedir?

Bel ağrısı en sık doktora gitme nedenleri arasındadır. işle ilgili sakatlıklar arasında da ilk sıralarda gelir.

https://www.youtube.com/watch?v=S-G4C_sybhw
Bel Ağrısı Nedir? Uzm. Dr. Yasemin SOYTÜRK

Bel Ağrısının En Sık Sebebi

Ağır objeleri kaldırırken yapılan ani hareketler  kas yaralanmasına neden olabilir.  Bel kaslarının zayıf olması da buna zemin hazırlar. Yani kas yaralanmaları en sık bel ağrısı nedenleri arasında sayılır.

omurilik kanseri, fıtıklaşmış disk, siyatik, artrit, böbrek enfeksiyonları veya omurganın enfeksiyonları gibi hastalıklar  sonucu da bel ağrısı olabilir.

Bel ağrısı birkaç günden birkaç haftaya kadar sürüyorsa buna akut bel ağrısı diyoruz, eğer üç aydan uzun süren bel ağrısı varsa bunu kronik bel ağrısı olarak tanımlıyoruz. .

Bel ağrısı 30 ile 50 yaş arasındaki bireylerde daha sık görülür. Bu yaşlanma ile vücutta meydana gelen değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Yaşlandıkça omurlar arasındaki sıvı içeriği azalır ve disklerin tahrişi daha kolay olur. Ayrıca kas gücünün azalması da  yaralanmalara daha yatkın hale getirir. Bu nedenle hangi yaşta olursak olalım kaslarımızı güçlendirmek bel ağrısını önlemede yardımcı olur.

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26