Adet Sancısı

Adet Sancısı
Adet Sancısı

Adet Sancısı – Dismonere

Dismenore, yani Adet Sancısı uterustaki kasılmalarının sebebiyet verdiği adet dönemi krampları için kullanılan tıbbi anlamda bir terimdir.

Dismonere tiplerinden birincil dismenore adı verilen ve sık görülen menstrüel krampları tarif eder.

Birincil Adet sanıcısı belirli dönemlerle tekrarlar. Bu tip ağrı tamamen menstrüel kaynaklı olup diğer hastalıklardan dolayı kaynaklanmamaktadır. Birincil tip ağrı adet dönemi öncesindeki 1 veya 2 günde başlar. Ağrı karnın alt bölgesinde, sırtınızda veya uyluk bölgelerinde hissedilebilir. Buradaki ağrı hafifte olabilir şiddetli de ve bu ağrı 10 dakikadan bir saate kadar devam edebilir. Ayrıca mide bulantısının yanı sıra kusmaya hatta ishal rahatsızlığına bile neden olabilir. Bebekli kadınlarda ya da ilerleyen yaşlarda bu ağrılar yaşanmayabilir.

Diğer tipte ise ikincil dismenore adını alır ve üreme organlarındaki bozukluklardan dolayı meydana gelmektedir. Bu bozukluklar; Endometriozis, Adenomiyoz, enfeksiyon ve uterus fibroidleri kaynaklı olabilir. Ağrı süresi birincil tip adet sancısına oranla daha şiddetlidir. Ayrıca bu ağrılar adet döngüsünde daha erken başlar. Birincil tip sancılarda olduğu gibi bulantı, kusma, ishal ve halsizlik gibi rahatsızlıklar eşlik etmez. İkinci tip sancıya neden olan hastalıklarda bahsedecek olursak;

  • Endometriozis, uterusu çevreleyen doku katmanını uterusun dış bölgesine doğru çıktığı bir durumdur.
  • Adenomyoz, uterus astarının uterus kasına doğru büyümesi ile maruz kalınan rahatsızlık durumudur.
  • Pelvik inflamatuar hastalık, rahimde başlayan ve diğer üreme organlarına doğru yayılım yapabilen bakterilerin sebebiyet verdiği bir enfeksiyon sıkıntısıdır.
  • Servikal darlık rahatsızlığı, uterusa doğru açılan açıklığın daralması.
  • Fibroidler yani tümörlerden iyi huylu olanların uterusun iç duvarına temas etmeleri.

Adet sancısında adı geçen bu iki tip ağrı için de tedavi mümkündür.

Adet Sancısının Belirtileri Nelerdir?

  • Karın bölgesinde zaman zaman şiddetlide olabilen ağrılar
  • Karnınızda basınç hissetmeniz
  • Kalça bölgesinde ve bel bölgesindeki ağrılar

Adet Sancısı Nedenleri?

Adet dönemi krampları, uterusta prostaglandin isimli bir kimyasal maddenin varlığından dolayı meydana gelir. Adet sırasında uterus güçlü bir şekilde daralır. Rahim çok güçlü bir şekilde kasılırsa, yakındaki kan damarlarına baskı yapabilir ve bu durum rahmin kas dokusuna oksijen verilmesine engel olur. Bunu neticesinde kasın bir kısmı oksijen beslemesini kaybeder e ağrı meydana gelir.

Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Uzmanı

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26