Dr. Soytürk

Vajinal Akıntı

vajinal akıntı

Vajinal akıntı; vajina ve servikste bezler tarafından salınan sıvı olarak tanımlar.  

Dışarı atılan bu sıvı, vücuttan ölü hücreleri ve bakterileri içerir ve vajinal akıntı vajinanın temiz kalmasına ve enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olur.

Normal vajinal akıntının miktar olarak değişiklik gösterir. Normal akıntı rengi beyaz tonlarında değişim gösterir. Sıvının atılması anında hafif bir kokuda olabilir, ancak kirli, balık kokusu bir enfeksiyonun işaretidir.

Hamilelik sırasında vajinal akıntı ince, beyaz, sütlü ve hafif kokulu olabilir ayrıca akıntı miktarı da artar.

Perimenopoz ve menopoz dönemlerinde düşük östrojen seviyeleri nedeniyle akıntı azalır.

Bazı durumlar östrojen seviyesinin düşmesine ve vajinal akıntının çok az olmasına hatta olmamasına neden olabilir.

Bunlar; Meme kanseri, endometriozis, fibroidler veya kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçlar veya hormonlar, yumurtalıkları çıkarmak için cerrahi müdahaleler, pelvik radyasyon tedavisi, kemoterapi, şiddetli stres, depresyon veya yoğun egzersiz durumlarıdır.

Akıntınızda renk koyulaşır, koku veya doku değiştirirse, normalden daha fazla akıntı olmaya başlarsa, kaşıntı ve veya ağrı varsa, periyotlar arasında ya da cinsel ilişkiden sonra kanama varsa, idrar yaparken acı yaşanıyorsa, pelvik ağrı varsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Tedavi için; Op . Dr. Ümmügülsüm Soytürk 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26