Dr. Soytürk

Omuz Ağrısı

Omuz Ağrısı

Toplumda görülme sıklığı 10 kişiden 1’inde olan Omuz Ağrısı şikâyeti ilerleyen yaştaki kişilerde daha sık duyulan bir şikayettir. Omuzdaki kaslar Rotator Manşon kaslarıdır ve burada yaşanan omuz ağrılarının yaygın nedeni buradaki lezyonlardır. Rotator manşon kasların kemik birleşimindeki iltihabi durumlar ya da yırtılmalar ağrı nedeni olabilir. Yaş faktörü omuz ağrılarında önemli bir etkendir ve ilerleyen yaşlarda kemik dejenerasyonu, kan akışındaki değişimler ağrıya temel oluşturabilir.

Omuz bölgesinin üst ve arka kısmında ağrıya neden olabilecek supraspinatus adı verilen kaslarda kısmı kan eksikliğine bağlı ağrılar yaşanabilir. Tedavi şekli dinlenme ve çeşitli egzersizleri gerektirir. Çeşitli fizik tedavi uygulamaları da uygundur. Ayrıca analjezik ve steroid içermeyen ilaçlar kullanılabilir.

Yumuşak dokularda sıkışma ve enfeksiyon nedeniyle subakromiyal sıkışma sendromu adı verilen durum meydana gelebilir. Genellikle omuzun ön kısmında şikâyete neden olur ve bu durumun görülme sıklığı yaygındır. Bu tarzda ağrı gece dinlenme anında artış gösterir.

Subakromiyal sıkışmanın üç aşaması vardır. Omuz Ağrısı

Genç kabul edilen 25 yaşın altındaki ve çoğunlukla fırlatma içeren sporlar, yüzme ve tenis yapan kişilerde görülme ihtimali fazladır. Bu duruma Ödem Hemoraji denilir.

25ila 40 yaş grubunda görülen ve tekrarlı travma durumları neticesinde subakromiyal bursa, supraspinatus tendonunda fibrozis ve kalınlaşma olabilir. Gece uykularını olumsuz etkileyecek kadar şiddetli ağrılar oluşturabilir.

Kemik ve tendonlarda lezyon şeklinde görülen ve 40 yaş üstü kişilere yönelik bir durum olan kas yırtıkları durumları söz konusu olabilir.

Omuzda ağrıya neden olabilecek bir diğer durum ise omuz eklemi kireçlenmesidir. Bu durumda belirtiler uzun bir dönemde ve ağır ağır başlar. Vakalarda genellikle radyografik olarak belirgin dejenerasyon saptanmasına rağmen nadir belirtiler olabilir. Omuz eklem kireçlenmesinde ağrı, omuzda ve kürek kemiğinde olur, eklem hareketi yapıldıkça ağrı da artar. Gece dinlenmeleri sırasında bile ağrı hissedilebilir. Eklem hareketlerinde kısıtlılık oluşur.

Omuz ağrısında Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlarının muayenesi ile uygun tedavi planlanarak bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Uzm. Dr. Yasemin SOYTÜRK

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

0312 210 16 26

Dr. Soytürk Ankara

Omuz Ağrısı Dr. Soytürk

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26