DİZ AĞRISI

Diz ağrısı, her yaştan insanı etkileyen yaygın bir şikayettir. Menisküs, kıkırdak ve bağ yaralanmasının sonucu olabilir. artrit, gut ve enfeksiyon gibi rahatsızlıklar da diz ağrısı yapabilir.

Hafif diz ağrıları  kişisel koruyucu önlemlere iyi yanıt verir. Fizik tedavi ve dizlikler de diz ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, PRP, manuel terapi, nöral terapi, proloterapi gibi kapsamlı tedaviler bazen de cerrahi onarım gerekir. Ama hangi tedavi şekli olursa olsun hastanın kendisin yapacağı diz egzersizleri tedaviye dahil edilmelidir.

Diz ağrısının yeri ve ciddiyeti, sorunun nedenine bağlı olarak değişebilir. Bazen diz ağrısına şişlik, ısı artışı, hareket kısıtlılığı, kilitlenme gibi belirti ve bulgular da eşlik eder.

Eğer diziniz üzerine  ağırlık veremiyorsanız, dizinizi dengesizmiş gibi hissedemiyorsanız, dizde belirgin şişlik, kızarılık, ısı artış varsa, dizinizi tamamen uzatamıyor veya kapatamıyorsanız, dizde belirgin bir şekil bozukluğu varsa uzman bir hekime başvurmanız gerekir.