Dr. Soytürk

Şeftali

Şeftali
Şeftali

Şeftali

Şeftali tatlı, iç kısmı etli ve sarı renkte olan, 8000 yıllık bir geçmişi olduğu bilinen güzel bir meyvedir. Ortasında benzeri meyvelerde olduğu gibi tohumu da olan çekirdeği mevcuttur. Genel anlamda enerji verici, cilt sağlığı için faydalı ve tatlı bir yiyecektir.

Şeftalinin Faydaları

Enerji vermesinin yanı sıra; Protein, fiber, çeşitli vitaminler, potasyum, niacin, bakır ve manganez, magnezyum, fosfor, demir gibi besin içeriğine de sahiptir.

Şeftali lif, vitamin ve mineral açısından zengin içeriğe sahiptir.

Vücudu yaşlanma ve hastalıklara karşı korumaya yardımcı olabilecek antioksidanlar gibi yararlı bitkisel nitelikleri içerir.

Sindirimi kolaylaştırıp, bağırsaktaki hastalık riskini azaltma açısından fayda sağlayan lif içeriğine sahiptir.

Şeftali meyvesinin çiçekleri de bağırsak sağlığını destekler niteliktedir.

Yüksek tansiyon tarzında kalp rahatsızlıkları için risk oluşturan faktörlerle birlikte trigliserit ve kolesterol seviyelerinin azaltılarak dengede tutulması açısından yardımcı nitelikteki içeriğe sahiptir.

İçeriğindeki bileşikler ile ciltteki nemi korur ve güneşin zararlı etkilerinden koruyarak cildinizin sağlıklı kalmasına olumlu katkı sağlar.

Kanserli hücrelerin oluşmasını ve büyüyüp yayılmasını sınırlayarak kansere karşı bir koruma mekanizması oluşturabilir.

Bağışıklık sistemindeki olumlu etkisi ile alerjik durumlara karşı mücadele eden bir unsur olarak kullanılabilir.

Kan şekerinin düzenleyebilir.

Vücuttan toksinlerin atılması için destek olabilir.

Sağlığınız için tüketeceğiniz her besinin ne tür faydaları ve zararları var bilmeniz gerekir. Bu bilinci yaratmak amacıyla her hafta bir besini her yönüyle sizler için değerlendirmeye, onlar hakkında bilgiler vermeye çalışıyoruz. Bu bilgileri kullanarak sizin de kişisel alerjik durumlarınızı göz önünde bulunduracak şekilde tüketim yapmanız gerekiyor. Kendi sağlığımız asla ikinci planda tutmayalım. Hayatta çok farklı durum sağlığınızdan ön plana çıkabiliyor ama tavsiyemiz kendiniz ihmal etmemeniz yönünde olacaktır.

Dr. Soytürk, Ankara, 2019

Modern ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp

0 312 210 16 26

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26