Karpuz
Karpuz

Karpuz

Karpuz özellikle yaz aylarının ferahlatıcı nitelikteki ve oldukça lezzetli bir meyvesidir. Kişiye enerji veren niteliği dışında vitaminler açısından da A ve C vitamini gibi önemli içerikleri dışında sağlıklı besin kaynaklarını da bünyesinde bulundurur.

Günlük yaşantımızda su bizler için vazgeçilmezdir ve karpuz suyun sağladığı gibi kişiye hidrasyon sağlayacak çok önemli bir kaynaktır.

Kalori içeriği açısından oldukça düşük oranlara sahiptir. Vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. C, A vitamini, Potasyum, Magnezyum, B1-5-6 vitaminleri içerikleri mevcuttur. Antioksidan niteliğe sahip bir besin kaynağıdır. Alfa ve beta karoten içeriği de önemli bir kaynaktır.

E vitamini ve likopen içerikleri dolayısıyla kanseri önleyici bir besin kaynağı olarak tüketilmesi uygundur.

Likopen, sitrülin ve diğer vitaminler ayrıca mineraller nedeniyle de kalp sağlığına olumlu etkileri söz konusudur.

Anti oksidan ve anti enflamatuar özellikleri sağlayan likopen ve C vitamini önemli içeriğidir. Enflamasyonun kaynağı birçok kronik hastalık olabilir.

Göz sağlığı yaşa bağlı olarak gelişebilen makula dejenerasyonuna bir diğer adıyla AMD’ye karşı korunmasına yardımcı olabilir.

Karpuz suyu egzersizler sonrasında sporcuların kullanabileceği kas ağrılarını alıcı özelliğe sahiptir.

İçeriğinde bazı besinler nedeniyle yumuşa bir cilt, sağlıklı bir cilt ve hatta güneş yanıklarına karşı koruma sağlayabilir.

Lif içeriği de sindirimi kolaylaştırır.

Dr. Soytürk, Ankara, 2019

Modern ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp

0 312 210 16 26