Domates
Domates

Domates

Domates kokusuyla, rengiyle, tadı ve albenisiyle oldukça faydalı bir meyvedir. Seralar aracılığı ile her mevsim pazarlarda görürüz ancak asıl mevsimi sıcak ayların olduğu anlardır. Botanik anlamda meyvedir ancak genel olarak sebze gibi tüketilir.

Domates içerdiği besin zenginliği ile birçok hastalığa engel olabilir ya da tedavi sürecinde kullanılarak yardımcı bir unsur olabilir.

Olgun hali kırmızı renkte olan meyve ayrıca sarı, turuncu, yeşil ve mor renkleri ile de bilinmektedir. Hatta domates şekil olarak ve tadı anlamında da değişik çeşitlere sahiptir.

Enerji verdiği gibi, su, protein, şeker, fiber ve faydalı yağ içeriği de mevcuttur. Taze olarak tüketilen domateslerde karbonhidrat içeriği oldukça azdır. Bu az miktarda ki karbonhidrat içeriği basit şeker ve çözünmeyen liflerden meydana gelir.

C vitamini için günlük ihtiyacımızı karşılayabilecek içeriğe sahiptir.

Kalp hastalığı riskini azaltıp tansiyonu kontrol altına tutabilecek potasyum içeriği vardır.

Filokinon adı ile bilinen K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşması için önemlidir ve kemik sağlığı açısından da faydalıdır.

Folat yani B vitamini ile hamile kadınlar için faydalıdır. Ayrıca dokular ve hücreler için de önemlidirler.

Kırmızı renkli bir pigment olan Likopen ve antioksidan özelliği ile sağlığa oldukça faydalı etkileri söz konusudur.

Beta karoten içeriği ile A vitamini kaynağı oluşturur.

Flavonoid içeriği ile enflamasyona karşı etkili olduğu söylenir.

Klorojenik asitin antioksidan özelliği ile kan basıncı yüksek kişilerde basıncı düşürebilir.

Kalp sağlığı açısından etkili bir meyvedir.

Kansere karşı koruma sağlar.

Cilt sağlığının korunması için etkili özelliklere sahiptir.

Domates yeşil iken toplanıp dış etkilerle kızartılırsa besin değerlerinde ve kalitesinde kayıp yaşanır. Dolayısıyla tüketeceğiniz tüm besinlerde olduğu gibi bu meyvede de organik kaynaklı ve mevsimine uygun tüketimi öneriyoruz.

Alerjik olarak etkileyebileceği bünyeye sahip kişiler söz konusu olabilir. Tüketen kişiler bu meyveyi yedikten sonra olumsuz bir etki görüyorlarsa uygun alerji testini yaptırarak alerji kaynağını araştırmalı ve gerekiyorsa o kaynağı tüketmemelidir.

Dr. Soytürk, Ankara, 2019

Modern ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp

0 312 210 16 26