Dr. Soytürk

Mısır

5
(1)
Mısır
Mısır

Mısır

Mısır popüler tahıllardan bir tanesidir sebze olarak da bilinmektedir. Dünya geneline bakıldığı zaman oldukça fazla çeşitte yetiştiği görülmektedir. Mısır taneli tohumların bir koçan etrafında yetişmesi ile belirgin özelliğe sahiptir. Çeşit çeşit tüketilebilir, patlamış, haşlanmış, salata içeriği olarak, öğütülüp un yapılarak ve bu un ile her türlü unlu mamül için sağlıklı olarak kullanılabilir. En bilinen mısır sarı renktedir ancak diğer renkler olan siyah. Beyaz, mavi, kırmızı, mor, turuncu olarak da yetişenleri görülmüştür. Tam tahıllı ürün için zengin lif içeriğinin yanı sıra geniş vitamin yelpazesi, mineraller bakımından önemi ve antioksidanlar açısından da bakıldığında çok kaliteli bir içerik görülmektedir.

Bu tahıl ya da sebzenin faydalı yönleri oldukça fazla bunları da anlatacağız ama önce dikkat edilmesi gereken bir noktayı da vurgulamak gerekir. Mısırın her besinde olduğu gibi dengesiz tüketimi kişiye problem çıkartabilir. Bu problem olabilecek husus kan şekeri seviyesinde ki yükselme olarak gösterilmektedir.

Koçan olarak tüketilen ürün sebze olarak patlamış mısır için kullanılan kuru tohumlar ise tahıl olarak kabul edilmektedir.

Günümüzde en gözde mısır ürünü cips olabilir. Cips denilince akla tuzlu ve yağlı paket ürünleri gelebiliyor. Bu şekilde tüketilen mısır faydalı özelliklerinden faydalanmak imkansızdır ayrıca yağ ve tuzlu paket ürünlerin ayrı zararları da söz konusudur.

Önemli bir diğer kullanım alanı ise hayvan beslenmesi için kullanılıyor olmasıdır. Yani işlenmiş mısırın faydasını taze olanı gibi düşünmemeliyiz.

Potasyum, magnezyum, B1 ve B9 vitaminleri, C vitamini, lif, yağ, protein içermektedir.

Besinin faydalarına bakacak olursak;

Göz sağlığı açısından faydalı olan zeaksandin ve lutein içeriği önemlidir. Faydaları katarakt rahatsızlığı ve yaş nedeniyle oluşabilecek maküler dejenerasyona olan olumlu etkileridir.

Divertiküler hastalıklar açısından riski azaltıcı besin değerlerine sahiptir.

Diyabet hastaları için tüketimi çok kontrollü yapılaması gereken bir besindir.

Bu besin tohumlarının işlenmesi sayesinde elde edilen yağda yemeklerimizde kullandığımız bir üründür.

İçerdiği fitik asit nedeniyle mineral emilimi azalabilir. Bu da zararlı olabilecek yönlerindendir.

Dr. Soytürk, Ankara, 2019

Modern ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp

0 312 210 16 26

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 1

No votes so far! Be the first to rate this post.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Open chat
1
Merhaba.
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by