Dr. Soytürk

Yulaf

5
(2)
Yulaf
Yulaf

Yulaf bilinen en sağlıklı tahıllardan bir tanesidir. En önemli özelliklerinden bir tanesi glütensiz olmasıdır. Birçok vitamin, mineral ve antioksidan özellik taşıyan besin değerine sahiptir. Bu kadar kaliteli besin değerine sahip bir tahılın da vücuda katkıları besin değeri gibi oldukça önemlidir. Bir özet olarak bahsedecek olursak; diyetlerde kilo kaybını sağlayabilen, kan şekeri seviyelerini düşürebilen, kalp hastalıkları riskini de azaltıcı etkiye sahip bir besindir. Sabah kahvaltılarında sütle birlikte karıştırılarak çoğu kişinin yediği çok popüler bir tahıldır. Lifli yapısı kalitesini oldukça arttırmaktadır. Ham halinin yemeklerde pişmesi uzun vakit alacağı için haddelenmiş olarak yemeklerde tercih edilebilmektedir. Hamur işlerinin bazılarında da iç malzeme olarak kullanılabilir.

İçerik olarak manganez, fosfor, magnezyum, bakır, demir, folat, B1 ve B5 vitaminleri, kalsiyum, potasyum, B3 ve B6 vitaminleri de bulundurmaktadır. Lif, protein bileşenleri de oldukça değerlidir.

Polifenol ve antioksidan özellikleri ile önemli bir kaynaktır. Antioksidan özelliğe sahip avenantramid adlı bir grubu içerir. Bu grup içerik kişide nitrik oksit üretimini çoğaltarak kan basıncı seviyesini aşağı çekebilir. Kan damarlarının genişlemesini sağlayan bu özellik kan akışını kolaylaştırır. Yine bu grup antioksidanların etkisi olarak kaşıntı önleme ve iltihabi durumların engellenmesi söz konusudur. Ferulik asitte yulafın içeriğinde bulunan antioksidan türlerinden bir diğeridir.

Çözünebilen lif olarak bilinen beta glukan içermektedir. Su içerisinde kısmı çözülme yaşayan beta glukan jel kıvamında bir çözelti oluşturur. Bu çözelti bağırsaklarda meydana gelir.

Kötü kolesterol seviyeni azaltır. İyi kolesterolün de korunmasını sağlar.

Kan şekerini azaltır.

Sindirim sisteminde yer alan ve vücuda faydalı bakterilerin üremesini sağlar.

Tokluk hissi oluşturarak gereğinden fazla yemek tüketmeyi de engeller.

İnce bir şekilde öğütülmüş olan yulaf ile kaşınan ve kurumuş cilde tedavi uygulanabilir. Cilt rahatsızlıklarından egzama gibi problemlerin etkilerinin azaltılması için de kullanılabilir.

Çocuklu döneminde yaşanabilen astım probleminin giderilmesi ya da semptomlarının azaltılması için kullanılabilmektedir.

Yaşı ilerlemiş kişilerde de kabızlık problemini giderilebilmesi için tüketimi uygun olacaktır.

Dr. Soytürk, Ankara, 2019

Modern ve Geleneksel Tamamlayıcı Tıp

0 312 210 16 26

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 5 / 5. Vote count: 2

No votes so far! Be the first to rate this post.

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Open chat
1
Merhaba.
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by