Dr. Soytürk

Bebek Masajı

Bebek Masajı
Bebek Masajı

Bebek Masajı

Bebek Masajı bebekler için faydalı olabilecek bir uygulamadır. İlk olarak bebeğinizle olan iletişimi arttıracak özelliktedir. Bebeğin uyumasını kolaylaştırır ve onu rahatlatır. Masaj ile bebeğinizin stresi azalmış olur ve stresi azalan bebeklerde hormonların olumlu etkisini arttıracaktır. Masaj bebeklerde ağlamayı da azaltacağından diğer bir olumlu etkisini göstermiş olacaktır. Kesin olmamakla birlikte bazı masajların bebeklerde büyümeyi olumlu etkileyeceği görüşü de mevcuttur.

Bebeklere yemek yedirirken hafif masaj uygulanması rahatlamalarını sağlayacak ve beslenmeyi kolaylaştıracaktır. Beslenmeden hemen sonra yapılacak masaj bebeğin kusmasına neden olabilir dolayısıyla yarım saat kadar bir süre geçtikten sonra masaj uygun olacaktır.

Bebek masajı yapılırken konforu da düşünülmelidir masaja kendini kasarak ya da başını diğer yöne doğru çeviriyorsa masaj uygun olmayabilir ve bırakılmalıdır. Masajı bebeğiniz için bir rutin haline getirebilir uyku öncesi gibi belirli saatlerde de uygulayabilirsiniz ve etkinliğini arttırabilirsiniz.

Masaj için öncelikle sıcak bir atmosfer yaratılmalıdır. Ortam sessiz ve gürültüden uzak olmalıdır. Herhangi bir takı varsa masaj yapanda ya da bebekten çıkarılmalıdır. Bebeğin kıyafetini çıkarırken masaj yapacağınız hakkında bebeğinizi bilgilendirmelisiniz.

Dokunuşlarını ilk masajlarda hafif olmalı büyüyen bebeklerde dokunuşlar biraz daha sertleşebilir. Masaj sırasında bebek gıdıklanarak dikkati dağıtılmamalıdır. Dolayısıyla dokunuşlar kontrollü ve bilinçli olmalıdır.

Masaj sırasında bebeğiniz her tarafı dikkatli şekilde ovularak masaj yapılmalıdır. Bu bölgeler karın, baş, boyun, omuz, bel, ayaklar, eller sırasıyla devam edilmelidir.

Tercihe göre kokusuz ve zararsız yağ kullanarak masajda yapılabilir. Ancak yağ kullanacaksanız kullanacağınız yağı bebeğiniz vücudunun küçük bir alanında denemenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde alerji tarzı bir etki yaratıp yaratmadığını kontrol etme şansınız olacaktır.

Herhangi bir sağlık sorunu yaşayan bebekler için masaj yapılıp yapılmamasını doktorunuz ile karar vermeniz gerekmektedir. Yapılacaksa masajın neleri içerip içeremeyeceği konusunu da doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir.

Masajın bebeğinizle sizin aranızda tam ve olumlu bir bağ kurabilmesi için birkaç deneme yapmanız gerekebilir. Bu süreçte sabırlı ve istikrarlı olmanızı tavsiye ederiz.

Op. Dr. Ümmügülsüm Soytürk

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Ankara, 2019

0312 210 16 26

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26