Dr. Soytürk

Haşimato

Haşimato
Haşimato

Haşimato

Haşimato, yorgunluk ve halsizlik, ciltte kuruma problemi, kabızlık sıkıntısı ve seste kısılma gibi belirtileri olabilecek tiroit bezine bağlı bir hastalıktır. Guatr ve tiroid hastalıkları geçiren kişilerde hekim kişiye problemleriyle alakalı test yaptırmasını önerebilir. Hastalık testi için tiroid hormonu ve tiroid’i uyaran TSH değerlerinin kandaki ölçümü ile yapılır. Testlerde tiroid hormonunun düştüğü görülürse TSH’ın üretimi desteklemek amaçlı arttığı görülür. Ayrıca tiroid peroksidaza TPO antikor kontrolü de yapılır.

Hashimoto hastalığı tedavisinde gözlem yapmak ve ilaçlarla tedavi uygulanabilir. Hormon noksanlığı varlığına ilişkin kanıt yoksa ve tiroid bezleri normal bir şekilde çalışıyorsa, tedaviyi yapan hekim bekleyip gözlemleme şeklinde bir yaklaşımı tavsiye edebilir. Tedavi için ilaç kullanılması önerildiyse bu durum hayat boyu devam edebileceği anlamına gelmektedir.

Hashimoto tiroid hormonu eksikliğine sebebiyet verdiyse eksik olan tiroid hormonunu desteklemeniz gerekebilir bu da bir çeşit takviye gerektirir. Bu takviye ağızdan alınan sentetik hormonlar aracılığı ile olabilir. İlaç tedavisi bir yıl gibi bir sürede vücudu dengeye koysa da ömür booyu ilaç kullanımı söz konusu olabilir.

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26