0
(0)
Akromegali
Akromegali

Akromegali

Akromegali, hipofiz bezinin gereğinden fazla büyüme hormonu oluşturduğu zaman meydana hormonal bir rahatsızlıktır. Bu hormon üretimi olduğu zaman ellerde, ayaklar ve yüzde ki kemik boyutlarında büyüme olur. Hastalık özellikle orta yaşlı yetişkinlik dönemindeki kişileri etkiler. Bu durum farklı yaş gruplarında görülmeyeceği anlamına gelmez. Büyüme dönemindeki çocuklarda bu durum gelişirse bu çocuklarda aşırı büyüme meydana gelir. Hastalık çok fazla karşılaşılan bir hastalık olmadığı için fark etmesi bazen zaman alabilir. Fark etmede gecikilirse ölüme bile neden olabilecek zararlar yaratabilir. Bazı tedavi yöntemleri ile hastalığın komplikasyon yaratma ihtimalini ve diğer zararlı etkilerini engellenebilir.

Akromegali hastalığını en çok rastlanan belirtisi olması gerekenden büyük durumdaki el ve ayaklardır. Kişi bu durumu hayat içerisindeki örneğin normalde olan ayakkabısı veya bilekliğinin olmaması gibi anlarda fark edebilir. Ayrıca hastalıkta alt çenenin büyümesi, genişlemiş bir burun, diş yapısında bozukluklar – diş aralarında açılma ve dudak boyutlarında büyüme şeklinde durumlarda söz konusu olabilir. Hastalığın ilerleyişi çok yavaştır, öyle ki bazı durumlarda kişi yıllar önceki fotoğraflarına bakarken durumu ancak anlayabilir.

Akromegali için bazı belirtileri şöyle sıralayabilir;
Organlarda büyüme
Erkekte ereksiyon problemleri
Kadın menstrual(adet) döngüsünde düzensizlik
Başta ağrı
Görme bozukluları
Fazla ve kokulu terleme
Yüz hatlarında kaba bir büyüme
Büyük El ve Ayaklar
Ciltte kalınlaşma
Kaslarda güçsüzlük
Yorgunluk
Seste değişim
Şiddetli horlama
Dilde büyüme
Eklemlerde ağrı ve hareket kısıtı

Vücutta bu tarz oluşumlar fark edildiği zaman bir hekime başvurulmalıdır. Hastalık beyindeki hipofiz bezinin karaciğerde büyüme hormonunu gereğinden fazla ürettirmesi sonucu kaynaklanır. Kemik ve dokularda büyümeye neden olur.

Akromegali; Karpal Tünel, Hipertansiyon, Kalbin genişlemesi, Kardiyovasküler problemler, Osteoartrit, Diyabet, Guatr, Kolonda polipler, Uyku Apnesi, Görme Kaybı gibi hastalıklara neden olabilir.

Dr. Soytürk, Ankara, 2019

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Kategoriler: Dr. Soytürk

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
Open chat
1
Merhaba.
Nasıl yardımcı olabiliriz?