Dr. Soytürk

Siyah Çikolata

Siyah Çikolata Uzm. Dr. Züleyha SOYTÜRK AŞIK
Siyah Çikolata Uzm. Dr. Züleyha SOYTÜRK AŞIK

Siyah Çikolata yediğimizde nasıl etkiler gözlemleriz?

Siyah Çikolatanın kroner kalp hastalığını azalttığı ve pozitif nörolojik bilişsel etkilerinin olduğu raporlanmıştır. Oksidatif stresi ve dejeneratif hastalıkları önlediği ve serbest radikallere ve DNA harabiyetine karşı savunma, stresin genotoksik etkisinde de azalma yaparak antioksidan tesirinin yanı sıra günlük alndığında dikkati artıran bir atıştırmalık flavonoddir. (+) -catachin (-) -epicatachin ve procyonidinler majör flavonoidlerdendir. Flavanoid, bitkisel kökenli olup sitrin, bioflavonoid ve P vitamini olarak bilinen ve bitkilere sarı, turuncu, kırmızı gibi renkleri veren ve insan vücudunda antioksidan görev yapan bitkisel kaynaklı bir besin grubunun adıdır.

Günlük %70 kakao içeren siyah çikolatanın 6 ay boyunca tüketimi plazma glukoz ve lipid düzeylerinde düzelme yapar, flavonoidten zengin çikolata potansiyel faydaya sahiptir. 

Bitter çikolata, sütlü çikolatadan daha fazla flavanol oranına sahiptir. Yaklaşık üç katı daha fazla iyi etkiye sahiptir. Kakao yüzdesinin çikolata içindeki miktarının artması aynı zamanda faydalı flavanollerin de artması anlamına gelecektir.

Siyah Çikolatanın Faydaları;

  1. Çok besleyicidir; Kaliteli bir siyah çikolatada bolca faydalı besin vardır.

100 gram çikolata 70-85 gram arasında kakao içermektedir. Ayrıca 11 gram fiber bulunmaktadır. Demir, magnezyum, bakır, manganez, potasyum, fosfor, çinko ve selenyumda içermektedir. Bunlarla birlikte 100 gram 600 kaloriye neden olacaktır. Ayrıca az miktarda da şeker vardır.

  • Güçlü bir antioksidan kaynağıdır.
  • Tansiyonu düşürüp kan akışını arttırır.
  • HDL yi yükseltir
  • LDL’yi oksidatif tür zararlardan korur.
  • İnsülin direncinde düzelme yapar.
  • Kalp krizi ve diğer kalp hastalıkları riskini azaltabilir.
  • Cildimizi güneşin olumsuz yönlü etkilerinden koruyabilir.
  • Beynimizin çalışmasına olumlu yönde etki edebilir.
  • Dikkati arttırıcı özelliği vardır.

Özetle siyah çikolatanın faydalarından bahsedecek olursak;
Kan basıncının düşürülmesine ve damar fonksiyonlarının iyileştirilmesine, bilişsel fonksiyonun iyileştirilmesine ve hatta cildimiz için UV koruması sağlayan kakaoda bir tür polifenol olduğuna işaret ediyor.

Marketlerden çikolata alırken içeriklerine de dikkat etmek gerektiğini bu şekilde bir kez daha anlıyoruz. Bazı çikolatalarda glütensiz bile yazabilmektedir, oysa ki çikolata zaten glüten içermez.

Uzm. Dr. Züleyha SOYTÜRK AŞIK

Dermatoloji ve Kozmetoloji Uzmanı

Dr. Soytürk, Ankara, 2019

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26