Dr. Soytürk

Sıcak ve Soğuk Uygulamalar

SICAK VE SOĞUK UYGULAMALAR
Sıcak ve Soğuk Uygulamalar

Sıcak ve Soğuk Uygulamalar

Sıcak ve soğuk uygulamaların dokular üzerinde çeşitli etkileri vardır. Vücut ısımız vücudun çeşitli değişikliklerini göre belirli aralıklarla değişerek vücudun yaşadığı olaylara tepki gösterir. Ancak vücut ısısı belirli bir merkezi ısıya sahiptir.

Isı fizik tedavi amaçlı oldukça fazla kullanılan bir yöntemdir. Bu ısı yöntemleri çeşitli modern tedavilerin de alt yapısını oluşturmuştur. Bu tedavilere elektromanyetik uygulamalı tedaviyi örnek verebiliriz.

Lokomotor sistemde birincil ve ikincil problemleri ve baş birçok problemi tek başına ya da diğer tedavi türleri ile birlikte uygulanabilir.

El ve ayaklarda sıcaklığı 40-50 OC suya batırılıp çıkarılması ile çeşitli egzersizlerden önce veya bu egzersizler eşliğinde kontraktürlerin çözülmesi için kullanılır.

Kriyoterapi yani bilinen adıyla soğuk uygulama ile yapılan tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu uygulama ile kanama kontrolleri ve ateş düşürme gibi uygulamalar yapılmaktadır. Değişik bilim insanlar soğuk uygulamaları değişik amaçlarla kullanmayı önermiştir. Bunlardan bir tanesi de mide rahatsızlıklarının tedavisi için kullanmaktır. Bu tedaviler buz paketleri, soğuk jel paketleri, soğuk spreyler gibi yöntemler olabilir.

Soğuk uygulamaların etkileri yüzeysel kalmaktadır.  Maliyet açısından oldukça uygun bir tedavi metodudur.

Soğuk kas ve iskelet sistemi rehabilitasyonu için kullanılmaktadır. Bu uygulamada ilgili bölgeye soğuk madde konulmasının yanında soğuk suya batırıp çıkarma yöntemleri de mevcuttur.

Vücudun metabolik ihtiyaçlarının azalmasını sağlayarak hücresel enerji ihtiyacını azaltır. Buda dokuların oksijene olan ihtiyacını azaltır. Dolayısıyla hücrelerin hipoksiye karşı direncini arttırmış olur. Netice olarak doku tahribatının azaltılması sağlanmış olur.

Soğuk uygulama ile damar çapı daralır, kan akımı – ödem- metabolizma hızı- bağ dokusunda gerilebilme – spazm – endurans azalır, bağ dokunda viskozite – sertlik artarken, kas kuvveti azalıp aratabilir.

DR. SOYTÜRK

Sıcak uygulama ile damar çapı genişler, kan akımı- ödem- metabolizma hızı bağ dokusunda gerilebilme artar, bağ dokunda viskozite- sertlik- spazm- kas kuvveti – endurans azalır.

DR. SOYTÜRK

Sıcak ve Soğuk Uygulamalar için İndikasyon ve Kontrindikasyonlar

TEDAVİ AMAÇLI ISI İNDİKASYONLARI TEDAVİ AMAÇLI ISI KONTRİNDİKASYONLARI
Kollajen vasküler sıkıntılar Atrofik deri
Yüzeysel tormboflebit Ödemler
Refleks vazodilatasyon İskemi
Ağrılar Skar dokular
Bursit Maligniteler
Fibrozit Duyu Bozukluğu
Tenosinovit Travma
Hiperemi Akut inflamasyon
Kas spazmı Hemoraji
Kontraktür Kanama bozukluğu
Hematom rezolüsyonu Merkezi termoregulasyon bozukluğu
  İletişim bozuklukları
  Ağrıya cevapsızlık

alternatif tıp

This is author biographical info, that can be used to tell more about you, your iterests, background and experience. You can change it on Admin > Users > Your Profile > Biographical Info page."

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26