Obezite ve Akupunktur ile zayıflamak

Obezite ve Akupunktur ile Zayıflamak, 2019, Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK, Ankara
Obezite ve Akupunktur ile Zayıflamak, 2019, Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK, Ankara

Obezite ve Akupunktur ile zayıflamak

Akupunktur ile Zayıflama Ankara, 2019, Op. Dr. Ümmügülsüm SOYTÜRK

Obezite vücut yağ oranının artmasıyla birlikte giden kilo artışıdır. Kişinin günlük aldığı kalorinin yaktığından daha fazla olmasıyla karşımıza çıkar. Klinik olarak obezite ise BMI in 30 üzerinde olmasıdır. Obezite kişide kronik yorgunluk, ağırlık binen bel, diz, kalça eklemlerinde ağrı, nefes darlığı gibi belirtilere sebep olur. Obezite sebepleri aşırı kalori alımı, yetersiz egzersiz, sedanter yaşam, genetik yatkınlık, metabolik hastalıklar sayılabilir. Aşırı kiloların uzun dönem sağlık sorunlar arasında HT, yüksek kolesterol, kalp damar hastalıkları, tip 2 DM, kadınlarda meme kanseri risk artışı, kalın ön duvar fıtıkları, hazım problemleri, eklem rahatsızlıkları, PCOS, beklenen yaşam süresinin kısalması gibi durumları beraberinde getirir. Obezite mutlaka müdahale edilmesi gereken bir durum iken obezite sınırına gelmeyen kilo fazlalığı kozmetik amaçlarla kliniklere başvurur.

Zayıflamak isteyen kişi günlük 1000 kalorinin altına düşen diyetler, pek çok yan etkisi olan ilaçları ve dahası mide küçültme ameliyatlarına kadar uzanan tedavi süreçlerini göze alabilir.

Dış görüntünün bu kadar önemsendiği günümüzde obezite klinikleri, estetik merkezleri de hiç popülaritesini yitirmeyecek merkezlerdir.

Akupunktur zayıflamak isteyen kişilerde ne zaman devreye giriyor?

Bir PCOS hastam akupunktur uygulayan bir merkezin her akupunktur seansı sırasında hastanın 800-1000 kalori yaktığını söylemiş. Tabi böyle bir şey beklemek çok gerçek dışı bir yaklaşım olur. Aslında akupunktur eğitimi almayan bir uzmanın akupunktur etkisizdir demesi kadar, bir başkasının da akupunkturun mucizeler yarattığını söylemesi de doğru olmayacaktır. Akupunktur kilo verme sürecinde %30-40‘lık kısmını sağlarken %60-70 hastanın sürece uyumuyla sağlanır. Kilo vermek için akupunktur tercih eden hastada stres ve beslenme şekli ele alınması önemlidir. Akupunkturun kilo vermedeki etkisini anlatmadan önce kilo alımının sebeplerini bilmek gerekiyor.

Kilo alımı karşımıza strese bağlı yeme bozukluğu şeklinde çıkabilir. Böyle kişiler genelde bize tok bile olsam gergin olduğumda sürekli bir şeyler atıştırıyorum, bir şeylere kızdığımda kendimi mutfakta buluyorum der. Bazı hastalar ise ne yesem yarıyor. Diyet bile yapsam kilo veremiyorum diye yakınabilir. Gerçekten de PCOS, hipotiroidi gibi hormonal problemlerde kilo vermek çok kolay değildir. Metabolizma hızının azaldığı ileri yaşlarda da kilo vermek zorlaşır.

Kilo problemi yaşayan hastaların altında depresyon gibi psikolojik problemler, kabızlık gibi sindirim sistemi problemleri, insülin direnci ya da sigara gibi yemek bağımlılığı yatıyor olabilir.

O zaman akupunktur tedavisine başlamadan önce hastayı iyi irdelemek ve altta yatan sebebi ortaya çıkarmak ona göre tedavi planlamak gerekir. Gerekirse ilk görüşmede kan testleri ile kilo vermeyi kolaylaştıran altta yatan bir sağlık problem var mı araştırılır.

Her zaman hastamıza akupunktur kilo vermede tek başına etkili olmadığı, akupunktur yanında diyet ve egzersiz gibi hayat tarzını değiştirmeye yönelik adımlar atılmalıdır.

Böylelikle akupunktur ile başlatılan kilo vermek kalıcı hale getirilebilir. Diyet hiçbir zaman her hasta için aynı şekilde düzenlenmez. Hastanın her zaman uygulayabileceği ihtiyacına uygun şekilde ayarlanır. Yoksa uygulanması zor olan uygun olmayan diyet programları sonrası tekrar kilo almak kaçınılmaz olacaktır.

Akupunktur ile birlikte yapmanız gerekenler

  • Diyafram nefesi yapın
  • Mutlaka günlük 30 dakika yürüyüş yapın
  • Bol bol hareket edin
  • Kilonuzla uyumlu bol su için
  • Yemek porsiyonlarınızı küçültün, öğün atlamayın
  • Haşlanmış sebze, ızgara et tüketin
  • Mevsimine uygun ve ölçülü meyveler tüketin
  • Erken yatın, erken kalkın

Akupunktur ile zayıflamak için biz neler yapıyoruz?

Öncelikle iştah ve tatlı yeme isteğini azaltıcı etkisi vardır. Bu şekilde diyet programı daha uygulanabilir hale gelmektedir.  Yeme bozukluğu altında depresyon, endişe, kaygı gibi psikolojik bir problem yatıyorsa akupunktur ile bu düzeltilir. Uyku ve uyanıklık döngüsü düzelir. Biyoritm tekrar kazandırılır. Kabızlık gibi bir problem varsa akupunkturla o düzeltilir. Metabolizmayı hızlandırır. Seratonin, melatonin gibi hormon salgısını artırarak kilo verme programına uyumu artırır.

Akupunktur ile zayıflamada aylık kilo verme hızı 3-4 kilo ile sınırlıdır. Daha yavaş fakat kalıcı kilo verilir. Sonrasında da uygulanabilen diyet ve egzersiz alışkanlığı ile tekrar kilo alma engellenmiş olur.

Obezite ve Akupunktur ile Zayıflama Ankara Fiyatları

Obezite ve Akupunktur ile zayıflamak Ankara fiyatları pahalı bir tedavi olmayıp vereceğiniz ücretin hayatınıza sağlayacağı katma değer ile karşılaştırılamaycak durumdadır.

Başa dön tuşu
Call Now Button0312 210 16 26