Uykusuzluğun ilaçsız tedavisi Akupunktur

Uykusuzluk ve Akupunktur
Uykusuzluk ve Akupunktur

Uykusuzluğun ilaçsız tedavisi Akupunktur

Uykusuzluk zaman zaman her kişinin yaşadığı bir problemdir. Sizde sürekli uyku problemi veya dönemsel olarak bazı psikolojik ya da fiziksel sıkıntıların tetiklemesiyle ortaya çıkabilir. Uykusuzluk gün içi enerjinizi iyice düşürdüğü için ilaç kullanmak durumunda kalabilirsiniz. Uykusuzluk için etkili bir ilaç pek çok yan etkiyi de beraberinde getirir. O zaman uykusuzluk problemi için ilaçsız tedavi yolları var mıdır? Evet uyku problemi için ilaç kullanmadan yapılabilecek çözüm yolları vardır. Akupunktur, bitki çayları ve bazı egzersizler bu çözüm yolları arasında sayılabilir. Ben uzun yıllar kronik uyku problemi yaşamış biri olarak ve sık sık günlük bu amaçla ilaç kullandığım için en etkili Akupunktu’uru buldum. Akupunktur eğitimi aldığımda kendim için ilk uygulamam uyku ve alerjik ürtiker amaçlı oldu. Hızlı ve uzun süreli iyileşme sağlaması üzerine hastalarımda da Akupunkturu bu amaçlı kullanmaya başladım. Burada Akupunkturla uyku problemi ve tedavi yollarını tartışmadan önce uykusuzluğun nedenlerine değinmek isterim.

Uykusuzluk nedenleri

Uykusuzluğun pek çok psikolojik ve fiziksel nedenleri olabilir.

  • Stres en bilinen akut uykusuzluk nedenidir. Fakat kişi yapı olarak gergin ve sinirli bir yapıya sahipse bu kronik uykusuzluk nedeni olabilir.
  • Gün içinde çok fazla kafein ve benzeri uyarıcı içeceklerin özellikle öğleden sonra tüketimi uykusuzluk nedeni olabilir.
  • Kronik bazı hastalıklarda sürekli kullanmak zorunda olduğumuz ilaçlar bizde uyku problemini başlatabilir.
  • Bazı kronik hastalıklar uykusuzluk nedeni olabilir. Bunlardan bazıları kalp hastalıkları, astım gibi solunum sistemi hastalıkları, kronik ürtiker, fibromiyalji gibi kronik ağrılı durumlar, hipertiroidi, bazı psikolojik problemler sayılabilir.
  • Çalışma saatleri geç saatlere uzuyorsa ve gece mesaileri oluyorsa bu durum biyoritminizi olumsuz etkileyerek uyku problemi yapabilir.
  • Depresyon günümüzün en büyük problemlerinden biridir. Depresyonda olduğunuzu nasıl anlarsınız? Gün içinde enerjiniz iyice düştü ise, artık zevk aldığınız şeylerden zevk alamıyorsanız, sürekli yorgun, halsiz hissediyorsanız, iştah değişikliği varsa, uyuyamıyor veya yorgun uyanıyorsanız depresyonda olabilirsiniz. Depresyon en sık uyku problemi yapan nedenler arasındadır.

Görüldüğü üzere uykusuzluğun pek çok sebebi olabilir. Bu liste daha da uzatılabilir. Bu nedenle uykusuzluk tedavisi de tek şekilde olmaz. Her sebebe yönelik yapılabilecek farklı yaklaşımlar olmalıdır.

Uykusuzluk ve Akupunktur ile tedavisi

Uykusuzluk uykuya dalmada problem, sık sık uyanma, tekrar uykuya dalamama veya erken uyanma şeklinde olabilir. Uykusuzluğun tedavisi akut başlangıçlı veya uzun süredir oluşuna göre değişir. Uykusuzluk tedavisinde amaç kolay uykuya geçişi sağlamak veya gece uyanmaları önlemek şeklinde olmalıdır.

Uykusuzluk tedavi protokolleri;

  • Hastada sinirlilik, kontrol edilemeyen öfke patlamaları ile birlikte uzun süredir devam eden uyku problemi varsa karaciğer meridyeni ateşi düşürülmelidir.
  • Sindirim sistemi ile ilgili hazımsızlık, şişkinlik, bulantı, göğüste dolgunluk ile birlikte uyku problemi yaşıyorsa hastamız dalak desteklenmeli ve nem çözülmelidir.
  • Hastamızda çarpıntı, iştahsızlık, hafıza problemleri, sık rüya ile bölünen uyku kalp ve dalak meridyeni birlikte tedavi edilir.

Burada anlattığımız Akupunktur da modern tedavide olduğu gibi hastalık yok hasta vardır. Tedavi her hastaya göre değiştirilerek uygulanmalıdır.

Akupunktur dışında yapılabilecek diğer uygulamalar sakinleştirici etkisi olan bitki çayları yatmadan önce tüketmek, ılık duş alıp yatmak, yatarken nefes egzersizleri ile gevşemek, geç saatlerde yemek yememek gibi yaşam tarzı değişiklikleri yaparak tedaviyi daha kalıcı hale getirebilirsiniz.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating / 5. Vote count:

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial
1
Merhaba.
Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by